Rio 2016 – Tenis stołowy: Kapitalny Grudzień z brązowym medalem

Piotr Grudzień zdobył dziś już trzeci medal paraolimpijski w historii startów na tej imprezie. Polak po niezwykle pasjonującym spotkaniu pokonał Chińczyka Chaoquana Yanga 3:2.  Do brązu z Pekinu i złota z Londynu dorzucił zatem kolejny brązowy medal.

Polak do meczu przystąpił w roli faworyta, bowiem już na tych igrzysk paraolimpijskich pokonał swojego dzisiejszego rywala. Wówczas był to mecz fazy grupowej i Grudzień był w nim górą po pięciosetowej batalii.

Tym razem po pierwszej partii nic nie wskazywało na wyrównaną walkę. Polak od początku imponował skutecznością, dzięki czemu szybko wypracował sobie kilkupunktową przewagę. Od stanu 7:1 oddał co prawda trzy punkty, jednakże ostatecznie wygrał tego seta 11:6.

Druga partia miała podobny przebieg, ale tym razem w drugą stronę. To Chińczyk dyktował w niej swoje warunki, zdobywając punkty seriami. Polak był w stanie obronić jedną piłkę setową przy stanie 4:10, ale to było zdecydowanie zbyt mało.

Kolejny set stał pod znakiem długich wymian. Żaden z zawodników nie był w stanie odskoczyć rywalowi. W drugiej fazie tej odsłony kilka ważnych punktów wygrał Yang, który objął prowadzenie 9:7. Wówczas, w najlepszym możliwym momencie nasz reprezentant otrząsnął się, zdobył cztery punkty pod rząd i wyszedł na prowadzenie w meczu.

Prowadzenie to niestety zostało błyskawicznie oddane. Po czterech minutach gry Chińczyk pewnie wygrał czwartego seta, tracąc przy tym jedynie trzy oczka. O medalu miała zadecydować zatem rozstrzygająca, piąta partia.

W decydującym secie Piotr Grudzień nie dał rywalowi najmniejszych szans. Z każdą kolejną piłką jego przewaga wzrastała, a Azjata nie był przy tym w stanie odrobić strat. Polak nie spuścił z tonu do końca tej odsłony, deklasując rywala 11:3.