Rio 2016 – Wioślarstwo: Dominacja Brytyjczyków, przyzwoity występ Polaków

W Rio de Janeiro zakończyły się dziś paraolimpijskie zmagania wioślarskie. Finałowe wyścigi zdominowali Brytyjczycy. Gospodarze poprzednich igrzysk wywalczyli aż trzy złote medale. Na 6. pozycji w finale A dwójek mieszanych start zakończyła jedyna polska osada – Michał Gadowski i Jolanta Majka.

Jolanta i Michał do finału A awansowali z biegu repasażowego w którym zanotowali drugą pozycję, tuż za reprezentantami Holandii – Esther van der Loos i Corne de Koning. W wielkim finale nie byli jednak w stanie powalczyć z rywalami. Na całej długości dystansu plasowali się na szóstej lokacie i taką też „dowieźli” do mety notując wynik 4:06.260. Zwyciężyli Brytyjczycy – Lauren Rowles i Laurence Whiteley (3:55.280), przed Chińczykami (3:58.450) i Francuzami (4:01.480).

Brytyjczycy zdominowali całe igrzyska. „Wyspiarze” sięgnęli po trzy z czterech możliwych do zdobycia złotych medali. Triumfowali także w mieszanej czwórce ze sternikiem (Grace Clough, Daniel Brown, Pamela Relph, James Fox, Oliver James), oraz jedynce kobiet (Rachel Morris). W jedynce mężczyzn zwyciężył Roman Polianskyi z Ukrainy.