Rio 2016 – Żeglarstwo: Zmagania w Zatoce Guanabara zakończone

Po dziesięciu dniach rywalizacji, zmagania żeglarzy w zatoce Guanabara dobiegły końca. Ostatniego dnia zostały rozdane medale w czterech klasach: 470 mężczyzn i kobiet oraz 49er mężczyzn i 49er FX kobiet. Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek zakończyli zmagania na ósmej pozycji, a Irmina Mrózek-Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec na dziesiątej.

Jako pierwsze do rywalizacji o medale przystąpiły panie w klasie 470. Wśród startujących załóg mieliśmy również nasze reprezentantki. Irmina Mrózek-Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec, rzutem na taśmę zakwalifikowały się do wyścigu medalowego. Niestety strata poniesiona w poprzednich wyścigach nie pozwalała im na walkę o medale, czy nawet o poprawienie lokaty. Jeszcze przed początkiem rywalizacji Brytyjki Hannah Mills i Saskia Clark były pewne złota. Wypracowana przez nie przewaga była zbyt duża, aby rywalki mogły je wyprzedzić. Emocjonowaliśmy się zatem walką o pozostałe medale pomiędzy Nowozelandkami, Amerykankami i Francuzkami.
Wyścig medalowy wygrały Słowenki Tina Mrak i Veronik Macarol. Trzecie miejsce zajęły Nowozelandki Jo Aleh i Polly Powrie, dzięki czemu zdobyły srebrny medal. Piąte do mety dopłynęły Polki, a tuż za nimi Francuzki Lecointre i Defrance i to one uzupełniły podium. Amerykanki, drugie przed decydującą rundą, finiszowały na ostatnim miejscu i spadły aż na siódme miejsce.

1. Hannah Mills/Saskia Clark (Wielka Brytania)
2. Jo Aleh/Polly Powrie (Nowa Zelandia)
3. Camille Lecointre/Helene Defrance (Francja)
4. Afrodite Zegers/Anneloes van Veen (Holandia)
5. Ai Kondo Yoshida/Miho Yoshioka (Japonia)
6. Tina Mrak/Veronika Macarol (Słowenia)
7. Annie Haeger/Briana Provancha (Stany Zjednoczone)
8. Fernanda Oliveira/Ana Luiza Barbachan (Brazylia)
10. Irmina Mrózek-Gliszczyńska/Agnieszka Skrzypulec (Polska)

W klasie 470 mężczyzn, już przed rozpoczęciem wyścigu medalowego znaliśmy medalistów, nie znaliśmy natomiast kolejność w jakiej zakończą zmagania. O zwycięstwo walka toczyła się między Chorwatami, Grekami i Australijczykami. Największe szanse na wygraną mieli Chorwaci, którzy prowadzili z przewagą ponad dziesięciopunktową nad rywalami.
W wyścigu medalowym, załogi te zajęły trzy ostatnie pozycje. Chorwaci zajęli ósmą lokatę, Australijczycy dziewiątą, a Grecy zajęli ostatnie, dziesiąte miejsce i w tej kolejności uzupełnili podium.

1. Sime Fantela/Igor Marenić (Chorwacja)
2. Mathew Belcher/Will Ryan (Australia)
3. Panagioti Mantis/Pavlos Kagialis (Grecja)
4. Stuart McNay/Dave Hughes (Stany Zjednoczone)
5. Luke Patience/Chris Grube (Wielka Brytania)
6. Anton Dahlber/Fredrik Bergstrom (Szwecja)
7. Sofian Bouvent/Jeremie Mion (Francja)
8. Matthias Schmid/Florin Reichstaedter (Austria)

Trzecim, jakże interesującym wyścigiem był wyścig medalowy mężczyzn w klasie 49er. Nasi reprezentanci, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński przed wyścigiem zajmowali dziesiątą lokatę, jednak w przeciwieństwie do naszych pań w klasie 470, mieli stosunkowo niewielką stratę do wyprzedzających ich konkurentów. Mistrzami olimpijskimi zostali Peter Burling i Blair Tuke z Nowej Zelandii, którzy byli bezkonkurencyjni podczas całej rywalizacji. Zwyciężyli z przewagą ponad czterdziestu punktów nad Australijczykami Nathanem Outtridgem i Iainem Jensenem. Był to poniekąd rewanż za ubiegłe igrzyska. Zwyciężyli wówczas Australijczycy przed Nowozelandczykami. Podium uzupełnili Niemcy Erik Heil i Thomas Ploessel. Polacy po dobrej ostatniej rundzie awansowali na ósme miejsce.

1. Peter Burling/Blair Tuke (Nowa Zelandia)
2. Nathan Outtridge/Iain Jensen (Australia)
3. Erik Heil/Thomas Ploessel (Niemcy)
4. Jonas Den Warrer/Christian Peter Lubeck (Austria)
5. Julien D’ortoli/Noe Delpech (Francja)
6. Dylan Fletcher-Scott/Alain Sign (Wielka Brytania)
7. Yago Lange/Klaus Lange (Argentyna)
8. Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński (Polska)

Na zakończenie rywalizacji żeglarzy podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio, został wyścig w klasie 49er FX pań. Wyścig zapowiadał się wyjątkowo interesująco, gdyż pierwsze cztery załogi tj. Hiszpanki, Brazylijki, Dunki i Nowozelandki mieściły się w jednym punkcie różnicy. O medalach decydowała więc kolejność w wyścigu medalowym. Ku uciesze gospodarzy zwyciężyły Brazylijki Martine Grael i Kahen Kunze, drugie były Nowozelandki Molly Meech i Alex Mahoney i to one wywalczyły srebro, a czwarte Dunki Jena Hansen i Katja Sten Salskov-Iversen, które zdobyły brąz. Siódme Hiszpanki, Tamara Echengoyes Dominguez Berta Betanzos Moro zakończyły na czwartej pozycji.