Siatkówka – el. ME: Awans o krok

Polskie siatkarki kontynuują zwycięską passę w eliminacjach do mistrzostw Europy. Biało-Czerwone na otwarcie turnieju w Bielsku-Białej pokonały 3:0 Estonki.

Przed turniejem w Bielsku-Białej trener Jacek Nawrocki dokonał jednej zmiany w czternastoosobowej kadrze – miejsce Bereniki Tomsi zajęła debiutantka Małgorzata Jasek. W ostatnich dniach w Szczyrku razem z reprezentacją trenowała też Natalia Mędrzyk (wcześniej występująca pod panieńskim nazwiskiem Kurnikowska), ale jej obecność na zgrupowaniu należy raczej traktować jako zapowiedź jej powrotu do kadry w przyszłym roku.

Choć przez cały set inicjatywa była po stronie Polek, to zdarzyły im się dwa przestoje – po drugiej przerwie technicznej oraz w końcowej części partii. Zwycięstwo 25:19 zawdzięczamy zarówno świetnej grze blokiem, jak i niezłą skutecznością w ataku, jednak sześć błędów w polu zagrywki stanowiło skazę na dobrym wizerunku naszej gry w tym secie.

W drugiej odsłonie meczu Biało-Czerwone również miały zdecydowaną przewagę. Choć w pewnym momencie prowadziły aż jedenastoma punktami, nie utrzymały tej różnicy, tracąc ilka punktów, ale ostatecznie wysoko wygrywając seta – do 17.

W trzeciej partii Polki już nie odskakiwały na tak duży dystans jak wcześniej i ponownie zdarzało im się tracić kilka „oczek”, jednak udowodniły, że są drużyną przynajmniej o klasę lepszą od Estonek, dzięki czemu szybko przywracały większą przewagę. Ostatecznie znów wygrały o 17 i w całym meczu 3:0

Polska-Estonia 3:0 (25:19, 25:17, 25:17)
Polska:
Agnieszka Kąkolewska (8), Zuzanna Efimienko (4), Tamara Kaliszuk (14), Joanna Wołosz (3), Martyna Grajber (10), Malwina Smarzek (16), Agata Sawicka (libero), Agata Witkowska (libero) oraz Małgorzata Jasek, Aleksandra Krzos, Julia Twardowska (1), Kamila Ganszczyk (2)
Estonia: Nette Peit (3), Julija Mõnnakmäe, Liis Kullerkann (6), Eliisa Peit (3), Anu Ennok (6), Kertu Laak (13), Pille Vahtra (libero) oraz Kristiine Millen (1), Kaisa Õunpuu, Kaisa Bahmatsev

W pierwszym piątkowym meczu Węgierki pokonały 3:2 Finki. Jeśli jutro Biało-Czerwone wygrają z zespołem ze Skandynawii 3:0 lub 3:1 zapewnią sobie grę na przyszłorocznych mistrzostwach Europy w Azerbejdżanie i Gruzji.