Siatkówka – el. ME: Polki bez porażki wracają z Érd

Polskie siatkarki z tarczą powrócą z turnieju eliminacji do mistrzostw Europy w Érd. Po pokonaniu Finek i Estonek 3:0 podopieczne Jacka Nawrockiego wygrały z gospodyniami 3:1.

Wobec wygranej 3:1 z Finkami, Węgierki do meczu z naszymi zawodniczkami przystępowały z tą samą ilością punktów. Spotkanie to było zatem bezpośrednim pojedynkiem o to, kto będzie prowadził w tabeli grupy C po pierwszym turnieju.

W pierwszym secie inicjatywa leżała o stronie gospodyń, które wykorzystały mnóstwo błędów ze strony naszego zespołu i prowadziły praktycznie przez całą partię. Dopiero w końcówce Polki zmniejszyły nieco stratę, dzięki czemu wynik premierowej odsłony spotkania wygląda lepiej, niż wskazywałaby na to gra Biało-Czerwonych, które przegrały ostatecznie 23:25.

W drugiej odsłonie spotkania podopieczne Jacka Nawrockiego zaprezentowały zupełnie inne oblicze. Nasze zawodniczki popełniły tylko trzy błędy (w pierwszym secie aż dziesięć więcej), co przełożyło się na wynik – Polki łatwo wygrały do 14, wyrównując stan meczu.

Choć początek trzeciego seta przebiegał po myśli Węgierek, to nie były one w stanie zbudować wyższej niż czteropunktowa przewagi. Biało-Czerwone natomiast odrabiały straty na tyle skutecznie, że na drugiej przerwie technicznej prowadziły już jednym punktem. Od stanu 18:18 pozwoliły rywalkom wygrać tylko dwie akcje i wygrały trzecią partię do 20.

Polki utrzymały dobrą passę i na początku czwartego seta prowadziły już 10:3. Niespodziewanie jednak Węgierki prawie doprowadziły do wyrównania (14:15), jednak decydujące akcje zadecydowały o tym, że to nasze zawodniczki triumfowały 25:22 i zakończyły turniej z kompletem zwycięstw.

Polska-Węgry 3:1 (23:25, 25:14, 25:20, 25:22)
Polska:
Agnieszka Kąkolewska (8), Kamila Ganszczyk (10), Berenika Tomsia (18), Joanna Wołosz (6), Martyna Grajber (7), Malwina Smarzek (12), Agata Witkowska (libero) oraz Aleksandra Krzos, Tamara Kaliszuk (7), Julia Twardowska (1), Zuzanna Efimienko (3), Agata Sawicka (libero), Emilia Mucha (1)
Węgry: Gréta Szakmáry (8), Zsanett Kötél (2), Edina Dobi (10), Rita Liliom (3), Eszter Nagy (7), Dóra Horváth (18), Rita Molcsányi (libero) oraz Zsuzsanna Tálas (1), Lilla Villám (1), Réka Bleicher

Po pierwszym turnieju Polki prowadzą w tabeli, przed Węgierkami, Estonkami i Finkami. W piątek w Bielsku-Białej rozpocznie się drugi turniej grupy C, który również będzie liczył się to klasyfikacji. Zwyciężczynie grupy uzyskają bezpośredni awans na mistrzostwa Europy, a druga drużyna trafi do październikowego barażu.