Siatkówka – el. ME: Polki jadą na mistrzostwa!!!

Polska reprezentacja zagra w przyszłym roku na mistrzostwach Europy w siatkówce kobiet. Kwalifikację podopieczne Jacka Nawrockiego przypieczętowały pokonując w Bielsku-Białej Finki 3:1.

Choć nasze zawodniczki od początku kontrolowały sytuację na boisku, powiększanie przewagi wcale nie przychodziło im z łatwością. Na chwilę tylko po pierwszej przerwie technicznej prowadziły sześcioma punktami, jednak wkrótce Finki zmniejszyły różnicę do zaledwie jednego „oczka”. Nasze rywalki grały dość pewnie, a my popełnialiśmy coraz więcej błędów i niespodziewanie znalazły się na prowadzeniu (19:17). W końcówce jednak Biało-Czerwone się pozbierały i zwyciężyły 25:23.

W drugiej partii dominacja podopiecznych Jacka Nawrockiego była do pewnego momentu niepodważalna – od pierwszej przerwy technicznej, na której prowadziły 8:6, wygrały dwanaście z czternastu kolejnych akcji (20:8). Chyba tylko dzięki tak wypracowanej przewadze Polki nie przegrały tej partii – Finki popisały się podobną serią i zmniejszyły stratę do zaledwie trzech punktów (22:19), ale na nasze szczęście set wkrótce zakończył się zwycięstwem Polek 25:20.

Przez większość trzeciej odsłony spotkania na prowadzeniu nieoczekiwanie znajdowały się zawodniczki ze Skandynawii – najpierw ze stanu 2:6 wyszły na prowadzeni 8:6, a na drugiej przerwie technicznej miały sześć punktów przewagi. Biało-Czerwone jednak odrobiły straty i doprowadziły do remisu 20:20, jednak przegrały kolejne pięć akcji i całą partię.

W czwartym secie inicjatywa powróciła na stronę Polek i zbudowały olbrzymią przewagę, prowadząc tuż przed drugą przerwą techniczną 15:5, ale ponownie nie zdołały utrzymać stałego poziomu gry i Finki zbliżyły się na dystans czterech punktów (20:16). Końcówka jednak należała do naszych zawodniczek, które wygrywając 25:19 zwyciężyły w całym meczu i zapewniły sobie awans na mistrzostwa Europy w Azerbejdżanie i Gruzji.

Finlandia-Polska 1:3 (23:25, 20:25, 25:20, 19:25)
Finlandia:
Noora Kosonen (10), Pauliina Vilponen (1), Kaisa Alanko (4), Laura Pihlajamäki (9), Piia Korhonen (20), Daniela Öhman (3), Roosa Koskelo (libero), Saana Koljonen (libero) oraz Salla Karhu (4), Katja Kylmäaho, Suvi Kokkonen (1), Michael Bjärregård-Madsen (4), Ronja Heikkiniemi (5), Roosa Laakkonen
Polska: Agnieszka Kąkolewska (14), Zuzanna Efimienko (10), Tamara Kaliszuk (13), Joanna Wołosz (5), Martyna Grajber (3), Malwina Smarzek (13), Agata Sawicka (libero), Agata Witkowska (libero) oraz Kamila Ganszczyk, Małgorzata Jasek (4), Aleksandra Krzos, Emilia Mucha (2), Julia Twardowska (1)

Nie tylko Polki mają gwarantowane wyjście z grupy C. W pierwszym sobotnim meczu w Bielsku-Białej Węgierki pokonały Estonki 3:2, zapewniając sobie drugie miejsce i grę w barażu w dniach 2 i 9 października.