Siatkówka – el. ME: Znamy komplet uczestników ME w Polsce

Znamy komplet uczestników Mistrzostw Europy w Siatkówce Mężczyzn, które w przyszłym roku odbędą się w Polsce. Do grona finalistów imprezy dołączyli zwycięzcy baraży.

Ostatnia faza eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Europy Siatkarzy to pojedynki barażowe. Przystąpiło do niej sześć zespołów, które w poprzedniej rundzie zajęły drugie miejsca w turniejach kwalifikacyjnych. Zwycięzcy barażowych dwumeczów zapewnili sobie przepustki na Czempionat Starego Kontynentu w Polsce.

W pojedynku reprezentacji Turcji i Portugalii lepsi okazali się zawodnicy znad Bosforu. Turcy ogromny krok w stronę awansu na Euro uczynili w pierwszym spotkaniu, które wygrali w trzech partiach. Rewanż był znacznie bardziej wyrównany – Portugalczycy prowadzili już nawet 2:1 w setach – jednak w decydującym momencie ponownie górą byli zawodnicy z Turcji. Ostatecznie siatkarze znad Bosforu zwyciężyli w tie-breaku i w przyszłym roku przyjadą do Polski.

Zdecydowane, trzysetowe zwycięstwo w pierwszym meczu barażowym z Grecją odnieśli także siatkarze z Hiszpanii. Wydawało się, że rewanż powinien być formalnością, jednak Grecy postawili Hiszpanom bardzo twarde warunki. Ekipa z Grecji prowadziła już 2:1 w setach i w czwartej partii 21:18, by ostatecznie ulec na przewagi i tym samym odpaść z walki o bilety na ME. Mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla Grecji, ale przepustkę do Polski wywalczyli Hiszpanie.

W starciu krajów bałtyckich dwa zwycięstwa nad Łotwą odnieśli zawodnicy z Estonii. Pierwszy mecz był zacięty i zakończył się w pięciu setach. W rewanżu w Tallinie gospodarze nie dali rywalom szans, wygrali pewnie w trzech partiach i zapewnili sobie ostatni bilet na ME.

Wcześniej awans do Mistrzostw Europy 2017 zapewniły sobie reprezentacje: Polski (gospodarz), Francji, Słowenii, Włoch, Bułgarii, Rosji i Serbii (medaliści i czołowe ekipy ME 2015) oraz Niemiec, Finlandii, Belgii, Słowacji, Holandii i Czech (zwycięzcy turniejów kwalifikacyjnych).