Siatkówka plażowa – World Tour Finals: Kantor i Łosiak z awansem do ćwierćfinału!

Polacy w swoim drugim meczu fazy grupowej pokonali Kanadyjczyków Binstocka i Schachtera 2:0. Taki wynik oznacza, że nasi reprezentanci bezpośrednio awansowali do 1/4 finału!

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Gra toczyła się punkt za punkt i żadna z par nie potrafiła odskoczyć. Przed przerwą techniczną ta sztuka udała się jednak Kantorowi i Łosiakowi, którzy wyszli na dwa ,,oczka” przewagi. Konsekwentna gra polskiego duetu sprawiła, że po przerwie ta przewaga jeszcze wzrosła. Gdy wydawało się, że wszystko powoli zmierza ku szczęśliwemu końcowi, naszych reprezentantów dopadł chwilowy kryzys, co skrupulatnie wykorzystała para z Ameryki Północnej doprowadzając do remisu po 16. Ta sytuacja nie podziałała negatywnie na Piotra Kantora i Bartosza Łosiaka, którzy zachowali chłodną głowę w końcówce i ostatecznie rozstrzygnęli pierwszą partię na swoją korzyść.

Drugi set toczył się analogicznie do pierwszego. Początek był wyrównany, następnie Polacy objęli kilkupunktowe prowadzenie. Przy stanie 15:11 dla naszych reprezentantów , Binstock i Schachter zdobyli dwa punkty z rzędu i można było pomyśleć przez chwilę, że wracają koszmary z pierwszego seta. Jednak tym razem Kantor i Łosiak nie wystawiali nerwów swoich kibiców na próbę i wygrali drugą partię z pięciopunktową przewagą – 21:16. Nasz duet tym samym zajął pierwsze miejsce w grupie C i na swojego przeciwnika w 1/4 finału będzie musiał jeszcze poczekać.

Ważny pojedynek z perspektywy polskich kibiców toczył się w grupie B, gdzie występowali Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel. Pogromcy naszej pary – Samoilovs i Smedins mierzyli się bowiem z Holendrami Brouwerem i Meeuwsenem, którzy walczyli o swoje pierwsze zwycięstwo. Ta sztuka im się jednak nie udała, gdyż Łotysze pokonali ich dosyć pewnie w dwóch setach. Ten rezultat oznacza, że Polacy zajmą drugie miejsce w swojej grupie i zagrają w 1/8 finału. Ich rywalami będą Kanadyjczycy, którzy rywalizowali z Piotrem Kantorem i Bartoszem Łosiakiem, a więc Josh Binstock i Sam Schachter.

Końcowe rozstrzygnięcia zapadły także w innych grupach. Brazylijczycy Alison i Bruno wygrali z Meksykanami Virgenem i Ontiverosem 2:0, co było jednoznaczne z wygraniem przez nich grupy A i bezpośrednim awansem do 1/4 finału. Sytuacja w grupie D, jeśli chodzi o to kto zajmie pierwsze miejsce, była już jasna wcześniej. Z kompletem zwycięstw zmagania zakończyli w niej Amerykanie Hyden i Bourne. O miano drugiej pary w tej grupie w dzisiejszym pojedynku rywalizowali Kanadyjczycy Schalk i Saxton oraz Brazylijczycy Pedro i Evandro. Lepszy okazał się duet z Ameryki Północnej, który pokonał swoich przeciwników w trzech setach.

W turnieju kobiet rozegrano dziś 1/8 i 1/4 finału. W 1/8 finału zaprezentowały się pary, które zajęły miejsca 2-3 w swoich grupach. Obyło się bez większych niespodzianek w tej fazie rozgrywek. Warte odnotowania jest jednak zwycięstwo Niemek Ludwig i Walkenhorst, które po wcześniejszych porażkach potrafiły pokonać Kandyjki Bansley i Wilkerson. Zameldowały się tym samym w ćwierćfinale. Pojedynek reprezentantek naszych zachodnich sąsiadów z Amerykankami Walsh i Ross był zresztą ozdobą meczów 1/4 finału. Spotkanie to przyniosło wiele emocji, a z końcowego zwycięstwa mogły cieszyć się mistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro. Do półfinału awansowały także faworytki turnieju – Brazylijki Larissa i Talita oraz dwie pary szwajcarskie Heidrich i Zumkehr oraz Forrer i Verge-Depre.