Siatkówka plażowa – World Tour Finals: Polskie pary na zwycięskiej ścieżce

To był udany dzień dla Biało – Czerwonych, którzy występują w Toronto! Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel oraz Piotr Kantor i Bartosz Łosiak wygrali w kapitalnym stylu swoje dzisiejsze mecze. Są to także pierwsze zwycięstwa polskich par w całym turnieju.

Oba nasze duety wkraczały do rywalizacji o tej samej porze, więc polscy kibice mogli mieć dylemat, które spotkanie śledzić. Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel przystępowali do swojego pojedynku po wczorajszej porażce z Łotyszami, natomiast ich dzisiejsi rywale – Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen rozpoczynali swoje zmagania w World Tour Finals.

Polacy wyszli wyraźnie zmotywowani na boisko i szybko objęli kilkupunktowe prowadzenie (6:2). Holendrzy nie potrafili odpowiednio zareagować na dobra grę naszych reprezentantów. którzy po paru następnych akcjach schodzili na przerwę techniczną przy wyniku 11:6. Obraz pierwszego seta nie zmienił się jednak po przerwie. Fijałek z Prudlem kontrolowali przebieg spotkania, zwiększając nieco swoją przewagę i ostatecznie zwyciężając pierwszą partię 21:14.

Drugi set zaczął się tak samo jak pierwszy, czyli od kilkupunktowego prowadzenia Polaków. Brouwer i Meeuwsen nie chcieli jednak tanio sprzedać skóry i przy stanie 5:8 .zdobyli cztery punkty z rzędu. Nasz duet szybko zareagował na wydarzenia na boisku i poprosił o czas. Przerwa jednak tylko chwilowo zmobilizowała do lepszej gry Biało  – Czerwonych. Holendrzy odskoczyli na trzy ,,oczka” i poczuli, że mogą wygrać tę partię. Wtedy nastąpił zryw w grze Fijałka i Prudla, którzy doprowadzili do remisu (18:18). Do rozstrzygnięcia drugiego seta była potrzebna rywalizacja na przewagi, z której zwycięsko wyszła polska para, wygrywając 26:24.

Zwycięstwo pozwoliło Polakom objąć prowadzenie w grupie B.  Warto zaznaczyć, że ta pozycja gwarantuje od razu awans do 1/4 finału, natomiast drugie i trzecie miejsce – 1/8 finału. Wszystko zależy jednak od wyniku jutrzejszego spotkania pomiędzy Brouwerem i Meeuwsenem a Łotyszami Smedinsem i Samoilovsem, które zadecyduje o końcowych lokatach.

Piotr Kantor i Bartosz Łosiak spotkaniem z Amerykanami Luceną i Dalhausserem rozpoczynali swoje zmagania w grupie C. Polacy kapitalnie rozegrali inauguracyjna partię, którą można nazwać pogromem w ich wykonaniu. Para ze Stanów Zjednoczonych nie miała zupełnie nic do powiedzenia i w pewnym momencie przegrywała już 16:3! Ostatecznie rywalom udało się trochę podgonić wynik i pierwszy set zakończył się rezultatem 21:10.

Początek drugiej partii był bardzo wyrównany. Dopiero przy stanie 9:9 nasz duet zdobył dwa punkty z rzędu i mógł cieszyć się z prowadzenia na przerwie technicznej. Po przerwie Polacy pokazali skuteczną grę z pierwszego seta, co pozwoliło im zwiększyć swoją przewagę i zwyciężyć 21:15. Trzeba przyznać, że Kantor i Łosiak zaczęli przygodę z turniejem finałowym w bardzo dobrym stylu! Jutrzejsza wygrana z Kanadyjczykami Binstockiem i Schachterem pozwoli im na zajęcie pierwszego miejsca w grupie C i bezpośredni awans do ćwierćfinału.

W grupie A, Włosi Ranghieri i Carambula pokonali po bardzo wyrównanym spotkaniu reprezentantów Meksyku Virgena i Ontiverosa 2:0. Swoje drugie zwycięstwo w grupie D odnieśli Amerykanie Hyden i Bourne, którzy wygrali z Kanadyjczykami Schalkiem i Saxtonem także 2:0.

W turnieju kobiecym odbyły się dzisiaj dwie serie spotkań. Mianem sensacji można określić dwie porażki mistrzyń olimpijskich Ludwig i Walkenhorst. Warto odnotować także zwycięstwa Brazylijek Larissy i Tality, a także Amerykanek Walsh i Ross. Pełne wyniki spotkań poniżej.