Siatkówka: Polacy młodzieżowymi mistrzami Europy!

Po dwudziestu latach siatkarska reprezentacja Polski juniorów ponownie została mistrzem Europy! Polacy wygrali na tym turnieju wszystkie mecze. W finale drużyna Sebastiana Pawlika pokonała Ukrainę 3:1!

W hali w Płowdiw (Bułgaria) młodzieżowa reprezentacja Polski powtórzyła sukces sprzed 20 lat i sięgnęła po mistrzostwo Europy! Po raz ostatni polscy juniorzy zdobyli złoty medal tych rozgrywek w 1996 roku za kadencji trenera Ireneusza Mazura. W poprzedniej edycji turnieju, w 2014 roku Polacy zdobyli srebro.

W pierwszej odsłonie finałowego meczu z Ukrainą wynik przez długi czas oscylował w granicach remisu. Na prowadzeniu głównie utrzymywali się Polacy, chociaż Ukraińcom kilka razy udało się przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W końcówce dzięki świetnym atakom Ziobrowskiego biało-czerwoni odskoczyli aż na cztery punkty (21:17, 22:18) i gdy wydawało się, że zwycięstwo tego seta szybko znajdzie się w zasięgu Polaków, Ukraińcy ruszyli do skutecznego ataku, wyrównali na 23:23, a nawet mogli wyjść na prowadzenie. Ostatecznie po zaciekłej wymianie piłek premierową odsłonę zwyciężyli Polacy wynikiem 29:27.

Obraz spotkania nie uległ zmianie w drugiej partii. Polacy kontrolowali wynik, choć Ukraińcy nie dopuścili się straty więcej niż dwóch punktów. Dopiero w końcowym fragmencie seta w ich grze pojawiło się wiele błędów i nieporozumień. Polacy wykorzystali słaby moment rywala, zagrali rozważnie w ataku i spokojnie wygrali tę partię do 21. W trzeciej części inicjatywę przejęli Ukraińcy. Ich przewaga oscylowała w granicach dwóch – trzech punktów. Polacy mimo kilku wyrównań, nie zdołali wytrącić z rytmu rywali i polegli w tej partii do 22.

Srogi rewanż zgotowali swoim rywalom już w następnym secie. Po przekroczeniu dziesiątego punktu, Ukraińcy mieli na swoim koncie zaledwie trzy oczka, co zwiastowało tylko jedno – pogrom. Biało-czerwoni wyśmienicie prezentowali się w ataku i mimo kilku błędów, trudno w jakikolwiek sposób przyczepić się do ich gry. Polacy wygrali czwarty set z kolosalną przewagą 13 punktów!

W starciu o brąz górą była reprezentacja Rosji, która pokonała Włochów 3:1 (23:25, 25:21, 25:17, 25:18). W meczu o piąte miejsce Turcy pokonali Niemców 3:1 (18:25, 25:15, 25:15, 25:23), a w starciu o siódmą lokatę Serbowie sprostali gospodarzom – Bułgarom 1:3 (25:20, 23:25, 23:25, 21:25).

Polska – Ukraina 3:1 (29:27, 25:21, 22:25, 25:12)

Polska: Kwolek (19), Kochanowski (18), Kozub (1), Ziobrowski (21), Huber (5), Fornal (12), Masłowski (libero) oraz Jakubiszak

Ukraina: Polujan (12), Holowen (3), Płotnicki (12), Lykhodid (6), Rohożyn (7), Klepko (2), Kananiew (libero) oraz Stolbunow i Ostapienko (2)