Skoki narciarskie – LGP: Maciej Kot poza zasięgiem rywali, Stoch drugi!

Polscy skoczkowie z przytupem zakończyli tegoroczną edycję Letniego Grand Prix. Na podium finałowego konkursu cyklu znalazło się dwóch naszych zawodników. Ponownie triumfatorem zmagań został Maciej Kot. Drugą lokatę, na skoczni HS-140 w Klingenthal, zajął Kamil Stoch.

Podopieczni Stefana Horngachera w świetnym stylu kończą LGP. Polacy znakomicie spisali się w finałowym konkursie tegorocznej edycji. Maciej Kot potwierdził dziś znakomitą formę, którą prezentuje od początku lata i zdominował rywalizację. Zakopiańczyk prowadził już na półmetku, po skoku na 140 m. W finale 25-latek popisał się lotem na 143,5 m, którym wyrównał rekord skoczni w Klingenthal i nie pozostawił rywalom złudzeń. Polak pewnie wygrał konkurs z notą 283.3 pkt., czym przypieczętował swoje zwycięstwo w klasyfikacji generalnej LGP. Na drugim stopniu podium dzisiejszego konkursu stanął Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski lądował na 131 i 132 metrze i stracił do swojego reprezentacyjnego kolegi aż 28.8 pkt. Trzecie miejsce zajął Peter Prevc. Utytułowany Słoweniec odnotował 123 i 135 m.

W pierwszej „10” zameldował się także Dawid Kubacki. Zawodnik kadry A osiągnął  w pierwszej serii 131,5 m i plasował się na czwartej lokacie. Niestety, finałowa próba na 126 m nie pozwoliła mu podjąć walki o podium i ostatecznie 26-latek był siódmy. Nieco słabiej skakał Stefan Hula. Doświadczony reprezentant Polski uzyskał 122 i 125,5 m i ukończył konkurs na 23. lokacie. Trzy pozycje dalej sklasyfikowany został Piotr Żyła, który lądował na 122 i 124,5 metrze.

Awansu do finałowej rundy nie wywalczył Jakub Wolny. Skoczek kadry A zanotował 119 m, co był 38. wynikiem. Punktów nie zdobył także Klemens Murańka, który osiągnął 121,5 m i był 39.

Zwycięzcą klasyfikacji końcowej Letniego Grand Prix, z notą 580 pkt., został Maciej Kot. Polak już wczoraj zapewnił sobie pierwszy w karierze triumf w „generalce”. Drugą lokatę zajął Andreas Wellinger. Niemiec stracił do Polaka aż 229 pkt. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Kamil Stoch, który odnotował 315 pkt.

Dla Polaków to jeszcze nie koniec startów w tym sezonie. Już w przyszły weekend nasi zawodnicy będę rywalizować w mistrzostwach Polski, na skoczniach w Szczyrku i Wiśle.

Najlepsi skoczkowie świata powrócą do rywalizacji podczas inauguracji Pucharu Świata, która odbędzie się 25.11 w Kuusamo.