Skoki narciarskie – LGP Pań: Kinga Rajda bez punktów, fenomenalna Takanashi

Kinga Rajda nie zdołała zdobyć punktów w finałowy konkursie Letniego Grand Prix Pań. Polka, na skoczni HS-106 w Czajkowskim, zajęła 38. miejsce. Zawody były pokazem siły Sary Takanashi. Japonka nie miała sobie równych i pewnie wygra kolejny konkurs, czym przypieczętowała triumf w całym cyklu.

To nie były najlepsze skoki Kingi Rajdy. 15-letnia reprezentantka Polski od początku nie mogła poradzić sobie z kompleksem skoczni nazywanym Śnieżynką i tak pozostało do końca. Młoda skoczkini uzyskała dziś 80,5 m i tak jak wczoraj nie awansowała do finałowej rundy. Polka zajęła ostatnie, 38. miejsce.

Ostatni w tym sezonie konkurs należał do Sary Takanashi. Japonka nie zwalnia tempa i na rosyjskim obiekcie była poza zasięgiem rywalek. 19-latka już w pierwszej serii popisała się skokiem na 106 m, jednak nieco słabsze noty za styl sprawiły, że początkowo plasowała się na drugiej lokacie, z niewielką stratą do Maren Lundby. Norweżka lądowała metr bliżej, ale chwilę po zakończeniu pierwszej rundy została zdyskwalifikowana i musiała pożegnać się z marzeniami o pierwszym w karierze triumfie w zawodach LGP.
Prowadząca na półmetku Takanashi, w finale postawiła kropkę nad „i”. Lądując na 106,5 metrze sięgnęła po szesnaste w karierze zwycięstwo w zawodach z tego cyklu. Japonka triumfowała z notą 260.7 pkt i tym samym po raz piąty wygrała klasyfikację końcową LGP, co czyni ją triumfatorką wszystkich edycji tego cyklu w historii. Na drugim stopniu dzisiejszego podium stanęła Carina Vogt. Mistrzyni olimpijska osiągnęła 98 i 101 m i do Takanashi straciła 23.2 pkt. Trzecią lokatę zajęła Irina Avvakomowa. Rosjanka zanotowała próby na 96 i 97 m.

Najlepsze skoczkinie świata czeka teraz przerwa aż do grudnia. Panie powrócą do rywalizacji 02.12 podczas inauguracji Pucharu Świata Pań w Lillehammer. Kingę Rajdę zobaczymy jeszcze w  mistrzostwach Polski, które odbędą się na początku października.

1. TAKANASHI Sara JPN 106 m 106,5 m 260.7 pkt.
2. VOGT Carina GER 98 m 101 m 237.5 pkt.