Skoki narciarskie – LPK: Nierówne skoki Polaków

Drugi konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego na skoczni HS-138 w Lillehammer pokazał bardzo niestabilną formę naszych reprezentantów. Punkty zdobyło dziś jedynie trzech naszych reprezentantów. Zwycięzcą zmagań został Markus Eisenbichler.

Nasi reprezentanci nie będą dobrze wspominać niedzielnej rywalizacji na norweskim obiekcie. Polacy zaprezentowali bardzo nierówną formę. Najpowtarzalniej skakał Przemysław Kantyka, co pozwoliło mu zająć najlepszą lokatę wśród reprezentantów Polski. 19-latek lądował na 128,5 i 123 metrze i zajął 13. miejsce. Tuż za nim znalazł się Aleksander Zniszczoł. Wicemistrz świata juniorów sprzed czterech lat osiągnął 120,5 m. Był to dopiero 20. wynik. W finale jednak uzyskał osiem metrów więcej i awansował. Świetnie w pierwszej serii spisał się Jan Ziobro, który po skoku na 128,5 m był piąty. Zawodnik kadry B zepsuł z kolei drugą próbę, 117 m pozwoliło mu zająć ostatecznie dopiero 18. lokatę.

Pozostali nasi skoczkowie nie zdołali awansować do finałowej serii. Ponownie poza „30” znalazł się Krzysztof Miętus. Podopieczny Roberta Matei zanotował 115,5 m i ukończył konkurs na 37. pozycji. Lokatę dalej uplasował się Paweł Wąsek, który lądował pół metra bliżej. Pamiętajmy jednak, że dla młodego zawodnika to pierwszy weekend z zawodami tej rangi. Dopiero 39. był Bartłomiej Kłusek. 23-latek uzyskał 113 m. Najsłabiej z Polaków zaprezentował się Dominik Kastelik. Nasz junior skoczył 108,5 m, co było 41. rezultatem.

Triumfatorem konkursu został Markus Eisenbichler. Niemiec prowadził już po pierwszej serii, w której osiągnął 136,5 m, ale jego przewaga była minimalna. W finale 25-latek popisał się lotem na 141 m i nie dał żadnych szans rywalom. Z notą 259.2 pkt. stanął na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce, ze stratą aż 22.2 pkt., zajął Tilen Bartol. Słoweniec oddał dwa bardzo równe skoki na 130,5  i 130 m. Trzecia lokata należała do Halvora Egnera Graneruda. Reprezentant Norwegii lądował na 131 i 139 metrze.

Tuż za podium sklasyfikowany został Joacim Oedegaard Bjoereng. Triumfator wczorajszego konkursu osiągnął 134,5 i 124 m.

Liderem Letniego Pucharu Kontynentalnego pozostał Aleksander Zniszczoł, który ma na swoim koncie 256 pkt. Drugie miejsce zajmuje Rok Justin. Słoweniec traci do Polaka 27 pkt.

Kolejne zawody z cyklu LPK już za tydzień w Stams.

1. EISENBICHLER Markus GER 136,5 m 141 m 259.2 pkt.