Rio 2016 – Lekkoatletyka: Śliwińska i Wietecki też blisko medali

Oprócz medalowych występów w sesji wieczornej Anny Trener-Wierciak w skoku w dal i Alicji Fiodorow na 100 metrów, mieliśmy też występy dwójki innych Polaków, które jednak nie były okraszone medalami. 6. miejsce w pchnięciu kulą (klasa F40) zajęła Renata Śliwińska, a na 5. miejscu start na 1500 metrów (klasa T13) ukończył Łukasz Wietecki.

Renata Śliwińska rozpoczęła konkurs od kapitalnego pierwszego pchnięcia. Rezultat 6,64 okazał się rekordem życiowym zawodniczki, co mogło dawać nadzieje na jeszcze lepsze pchnięcia w kolejnych próbach. Jeszcze dwa razy w konkursie udało się Polce przekroczyć 6 metrów (rezultatami 6,15 i 6,16), ale były też dwa słabsze pchnięcia (5,58 i 5,96). W międzyczasie przydarzył się rzut spalony i biało-czerwona uplasowała się tylko na 5. miejscu. Rywalki były dziś jednak nie do pokonania. Wygrała Lauritta Onye z Nigerii, po kapitalnym rzucie na rekord świata – 8,40! W tej konkurencji Europa znalazła się w odwrocie, bo w finale startowały tylko trzy Europejki – najwyżej uplasowała się Holenderka Lara Baars, która mogła się cieszyć z brązowego medalu (7,12). Srebrny medal trafił do Tunezyjki Rimy Abdelli – 7,37!

1. Lauritta Onye – Nigeria – 8,40
2. Rima Abdelli – Tunezja – 7,37
3. Lara Baars – Holandia – 7,12
—–
6. Renata Śliwińska – Polska – 6,64

Gdyby paraolimpijski finał był jednocześnie finałem Mistrzostw Europy, złotym – ba, jedynym – medalistą na 1500 metrów byłby Łukasz Wietecki. Polak – jako jedyny reprezentant Starego Kontynentu – świetnie zaprezentował się w decydującym starcie. Choć czas 3:54, 20 dał stratę ponad 4 sekund do medalu, był to naprawdę dobry występ. Zarówno w zawodach biegaczy pełnosprawnych, jak i tutaj na paraolimpiadzie – rządzą Afrykanie! Złoto przypadło w udziale Abdellatifiemu Bace z Algierii (rekord świata – 3:48,29), srebro zawędrowało do Etiopczyka – Tamiru Demisse 3:48,49, a brąz dał radosć Kenijczykowi Henry Kirwie – 3:49,59.