Szermierka – PŚJ: Cezary Białecki w ćwierćfinale w Sosnowcu

Ćwierćfinał Cezarego Białeckiego to największy sukces polskich szablistów w zawodach pucharu świata juniorów, rozgrywanych w Sosnowcu. Turniej zdominowali Włosi – najlepszy okazał się Matteo Neri.

W drugim dniu zawodów pucharu świata juniorów w Sosnowcu rywalizowali szabliści. Polscy kibice z utęsknieniem oczekują jakichkolwiek sygnałów odradzania się polskiej szkoły szablowej. Czy za taki symptom można uznać dzisiejszy start Cezarego Białeckiego? Trudno powiedzieć, niemniej miejsce w czołowej ósemce może cieszyć. Nasz młody szablista turniej główny rozpoczął od zwycięstwa nad reprezentacyjnym kolegą Mateuszem Prokopowiczem. Los był mało łaskawy, bo i w drugiej rundzie przyszło mu walczyć z rodakiem. Karola Lademanna (ten w pierwszej walce wyeliminował Brytyjczyka Joshue Maxwella) pokonał dwoma trafieniami. W emocjonującym pojedynku o awans do czołowej ósemki turnieju okazał się minimalnie lepszy od Amerykanina Andrewa Doddo. W ćwierćfinale nie było już tak dobrze – William Deary z Wielkiej Brytanii pokonał najlepszego dziś z Polaków 15:10.

Pozostali polscy szabliści nie zdołali awansować do czołowej szesnastki turnieju. Prócz Lademanna sztuka jednej wygranej w głównej drabince walki udała się Mateuszowi Godlewskiemu. Inni nasi juniorzy zakończyli rywalizację albo w 1/32 finału, albo w eliminacjach.

O końcowy triumf w Sosnowcu walczyło dwóch Włochów – Matteo Neri, rozstawiony z jedynką pokonał 15:13 Gherardo Caranti. Na najniższym stopniu podium, obok pogromcy Białeckiego Williama Deary stanął Rosjanin Wasilij Szirszow.

Jutro w Sosnowcu turniej drużyn mieszanych.