Taekwondo: 4 razy na podium w Chorwacji

Udanie zakończył się dla polskich taekwondzistów rozgrywany z Zagrzebiu turniej rangi G1 Croatia Open. Seniorzy przywiozą z Chorwacji 4 medale.

Polski finał mieliśmy okazję oglądać w kat. -73 kg pań. Z jednej strony, zwycięstwa nad Niemką Schneider (5:0) i Greczynką Christidou (5:3) dały awans do walki o złoto Anice Godel-Chelmeckiej. Z drugiej – 14:5 z Chorwatką Znaor i 9:7 z doświadczoną Macedonką (ex-Chorwatką) Petrą Matijasević, pozwoliły awansować do finału Aleksandrze Krzemienieckiej. Pojedynek koleżanek z klubu, do którego przez uraz Godel nie doszło w finale mistrzostw Polski, na swoją korzyść rozstrzygnęła właśnie Godel-Chelmecja (3:2) i to ona wróci ze stolicy Chorwacji ze złotym medalem.

Srebro w kat. -57 kg wywalczyła Patrycja Adamkiewicz. Po pokonaniu Sary Gelencer, Zhou Meiling i Sandry Milsavljević, Polkę dopiero w wielkim finale zatrzymała reprezentantka gospodarzy Bruna Vuletić. Chorwatka wygrała po złotym punkcie.

Brązowy medal w kat. -87 kg zdobył Bartosz Kołecki. Polak pewnie rozprawiał się, najpierw z Grekiem Diamantidisem (7:2), a następnie z Włochem Milanim (12:4), ale do walki o finał z Tunezyjczykiem Yassine Trabelsim nie wystarczyło mu już sił (0:11) i musiał zadowolić się najniższym miejscem na podium.

Aż 4 Polaków zgłosiło się do rywalizacji z kat. -74 kg mężczyzn. Wszyscy solidarnie wygrali swoje pierwsze pojedynki, ale na 1/8 finału zatrzymali się Patryk Chodnicki i Mateusz Lewalski. Niestety ich los walcząc o strefę medalową podzieli też Mikołaj Szaferski i Piotr Wójtowicz.

Blisko podium w kat. -67 kg była Jagoda Ulfig, ale w ćwierćfinale 6:10 uległa Węgierce Rebece Furedi. W wadze -80 kg mężczyzn przez porażkę w dogrywkach w 1/8 finału odpadli Karol Hołubowicz i Piotr Paziński.

Na pierwszej walce zatrzymał się Maurycy Miszczak (-68 kg). Na drugiej zaś walczący w tej samej kategorii Michał Wielgosz. Do 1/8 finału kat. -63 kg nie udało się też dotrzeć Mateuszowi Żechowskiemu, który 6:13 uległ przeciwnikowi z Izraela, oraz Jarosławowi Mecmajerowi, którego zastopował Hiszpan Garcia Ortiz. Doszedł tam za to Jakub Posadzy, ale musiał odłożyć marzenia o ćwierćfinale, po tym jak przegrał z późniejszym zwycięzcą, Chorwatem Denim Andrunem Raziciem. Bez wygranego pojedynku z Zagrzebia wyjadą również: Hanna Okoniewska (- 53 kg), Justyna Palaszewska (-49 kg), Aleksandra Kowalczuk (+73 kg), Eryk Rodzik (-58 kg), Jan Gąsiorowski (-54 kg), Rafał Szypulski (-87 kg), Filip Nowak (-80 kg), Karol Wielgosz (-80 kg) i Marcin Cholajda (+87 kg). Po porażce z medalistą ME i IE Jesusem Tortosą Cabrerą, w drugiej walce kat. -58 kg odpadł Mateusz Nowak.

Jeszcze lepiej zaprezentowali się reprezentanci Polski w kategoriach kadeta i juniora. W tej pierwszej na podium stanęli: Anna Zbawiona (złoto -63 kg), Adam Kowalski (srebro -68 kg), Damian Wierzbicki (brąz -48 kg) i Jakub Rybarczyk (brąz -48 kg). W tej drugiej zaś: Anastazja Kłoczyńska (-59 kg), Jakub Sadurski (złoto +65 kg), Eliza Zbrzeźna (srebro +59 kg), Izabela Krajewska (brąz -33 kg), Alicja Kowandy (brąz -55 kg), Mateusz Kowalski (brąz -37 kg) i Bartosz Karaśkiewicz (+65 kg).