Taekwondo – Polish Open: Kowalczuk i Krzemieniecka najlepsze

Sześć miejsc na podium w rywalizacji seniorów, w tym pierwsze Aleksandry Kowalczuk (+73 kg) i Aleksandry Krzemienieckiej (-73 kg), wywalczyli w Warszawie reprezentanci Polski w taekwondo olimpijskim. Wczoraj zakończyła się tam 23. edycja Polish Open.

W dwudniowych zmaganiach 23. Polish Open i 19. Warsaw Cup wzięło udział 759 zawodników z 41 krajów. Oprócz seniorów, oglądaliśmy też rywalizację juniorów i kadetów.

Pierwszego dnia najlepiej zaprezentowała się Aleksandra Kowalczuk (+73 kg), która w finale przed czasem (13:0) pokonała olimpijkę z Rio, Norweżkę Tinę Skaar. Polka rozpoczęła rywalizację od półfinału, gdzie także nie potrzebowała pełnych trzech rund, by rozprawić się z Chorwatką Melani Adamić Golić (15:2).

Do finału kat. -57 kg doszła Patrycja Adamkiewicz. Zawodniczka stołecznego AZS AWF, przegrała w walce o złoto z Rosjanką Anisiją Czelochsajewą 3:7. Wcześniej pokonała Greczynkę Andrianę Asprogerakę 8:3, Polkę Ewelinę Mierzwińską 9:4 i Norweżkę Eirin Jakobsen 14:5.

Brąz w kat. -80 kg wywalczył Karol Hołubowicz. Reprezentant gospodarzy, wszedł w turniej z przytupem, gromiąc przed czasem Chorwata Mario Zekicia 20:4. W ćwierćfinale 11:9 rozprawił się z Turkiem Yunusem Sarim, ale w walce o finał minimalnie lepszy od niego okazał się Rosjanin Arutiun Meliksetiants (6:7).

Drugiego dnia do rywalizacji przystąpiła druga najlepsza polska zawodniczka, czyli Aleksandra Krzemieniecka (-73 kg). Polka w wywiadach przyznawała, że interesuje ją tylko złoto i udowodniła, że jest w formie by to złoto zdobyć. W finale warszawianka okazała się lepsza od Rosjanki Kristiny Diubiny.

Drugiego dnia do strefy medalowej udało się również dojść Bartoszowi Kołeckiemu (-87 kg) i Jarosławowi Mecmajerowi (-63 kg). Obaj reprezentanci AZS Poznań, zajęli trzecie miejsca na podium.

Drugie miejsce w drużynowej klasyfikacji generalnej zajęli taekwondziści AZS AWF Warszawa.

Bardzo dobrze zaprezentowali się też Biało-czerwoni startujący w kategoriach juniorskich i kadeckich. Juniorzy na podium stawali 4 razy, ale jeszcze lepiej poszło kadetom. Tam swoje kategorie wagowe wygrali: Klara Kłoczyńska, Szymon Sowiński, Zuzanna Bereźnicka, Oliwia Uścimiuk, Jakub Chorążak, Eliza Zbrzeźna, Wiktoria Horba, Jakub Sadurski i Mateusz Kowalski. Ogólnie kadeci wywalczyli w Warszawie aż 22 razy.

Warszawski turniej ma rangę G1.

Wcześniej, w piątek, na tym samym obiekcie odbyły się V Mistrzostwa Europy w para taekwondo. Mistrzostwo Starego Kontynentu w kat. P20 w odmianie poomsae zdobyła Agnieszka Kmieć. W odmianie kyorugi, czyli w bezpośredniej walce, drugie miejsce w kat. K41 +75 kg zajął Przemysław Wieczorek. Polak przegrał 7:15 ze swoim odwiecznym rywalem, Rosjaninem Spartakiem Gazzajewem.