Taekwondo: Świetne występy Biało-czerwonych w Rydze

Cztery złote medale w rywalizacji seniorów przywiozą z Rygi reprezentanci Polski w taekwondo olimpijskim. W turnieju rangi G1 Riga Open, z bardzo dobrej strony zaprezentowało się wielu naszych taekwondzistów, startujących w różnych kategoriach wiekowych.

Na Łotwę wybrała się bardzo liczna grupa Biało-czerwonych, a efektem ich świetnych występów są nie mniej liczne miejsca na podium, choć trzeba przyznać, że turniej nie był mocno obsadzony.

W rywalizacji seniorów, pierwszego dnia po złoto sięgnęły Aleksandra Krzemieniecka (-73 kg) i Jagoda Ulfig (-67 kg). Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w przypadku Krzemienieckiej droga do złota nie była zbyt trudna. W jej kategorii wagowej zgłoszone zostały zaledwie 3 zawodniczka, a Polka od razu przystąpiła do walki finałowej. Tam przed czasem rozbiła Amerykankę Sanaz Shahbazi (16:4). Ulfig stoczyła dwa pojedynki. Bardzo niewiele do złota zabrakło Patrycji Adamkiewicz (-57 kg), która finał z Rosjanką Jekateriną Kim, przegrała dopiero w dogrywce. W sobotę ze srebra cieszył się również Bartosz Kołecki (-87 kg), który w finale 1:2 uległ byłemu medaliście mistrzostw świata, Słoweńcowi Ivanowi Trajkoviciowi. Brąz w kat. -58 kg zdobył Mateusz Nowak.

Drugiego dnia zmagań ponownie oglądaliśmy dwójkę naszych seniorów na najwyższym stopniu podium. Aleksandra Kowalczuk (+73 kg) najpierw rozgrzała się w pojedynku półfinałowym pokonując przed czasem Łotyszkę Ivannikową (15:0), a następnie, w dużo cięższym pojedynku, jednym punktem zwyciężyła Rosjankę Olgę Muzyczkę. Niedługo później wyczyn koleżanki z kadry powtórzył Jarosław Mecmajer (-63 kg). Polak rozpoczął zmagania od ćwierćfinałów, a w walce o złoto 5:1 pokonał Chorwata Deniego Andruna Razicia. Brąz w kat. -54 kg, mimo wycofania się z walki półfinałowej, zdobył Jan Gąsiorowski.

Z sukcesami w stolicy Łotwy walczyli też nasi reprezentanci w kategoriach juniora i kadeta. W tej pierwszej, złote medale przypadły: Hubertowi Skrzydlewskiemu, Markowi Woźniakowi, Marii Wajzer i Mateuszowi Szczęsnowskiemu. W tej drugiej, na najwyższym stopniu podium stanęli: Mateusz Kowalski, Izabella Krajewska, Klara Kłoczyńska (po pokonaniu w finale swojej siostry Anastazji), Martyna Stasik i Łukasz Cudnoch. Ponadto, wielu innych naszych młodych taekwondzistów zdobywało srebrne bądź brązowe krążki.