Tenis stołowy – ME: Bez większych strat w eliminacjach

Kontynuują dobrą passę na mistrzostwach Europy w Budapeszcie polscy pingpongiści. W grach eliminacyjnych odpadli tylko Patryk Zatówka oraz mikst Tomasz Lewandowski i Klaudia Kusińska. Tak więc jutro czeka nas intensywny i ciekawy dzień: zagra siedmioro Polaków w grach pojedynczych, po dwa deble oraz jeden mikst (już w drugiej rundzie).

Singiel mężczyzn

Dwóch porażek doznał dziś Patryk Zatówka. Najpierw przegrał 1:4 z Francuzem Tristanem Flore, a następnie 2:4 z Białorusinem Aliaksandrem Kaninem. Nasz młody zawodnik pomimo dwóch wczorajszych wygranych zajął w swojej grupie eliminacyjnej dopiero 3. miejsce i zakończył rywalizację na mistrzostwach.

Awans do turnieju głównego zapewnił sobie za to Tomasz Lewandowski, który w pięciu setach w ostatnim meczu grupowym pokonał Tomislava Kolarka z Chorwacji i zapewnił sobie zwycięstwo w grupie z kompletem wygranych. Jutro w pierwszej rundzie zagra z Anglikiem Liamem Pitchfordem. Bez eliminacji w turnieju głównym są już Jakub Dyjas (zmierzy się z Rosjaninem Michaiłem Paikowem, a w ewentualnej drugiej rundzie trafi na Dmitrija Ovtcharova) oraz Daniel Górak (Cedric Nuytimck z Belgii)

Patryk Zatówka – Tristan Flore (Francja) 1:4 (8:11, 6:11, 11:9, 2:11, 7:11)
Patryk Zatówka – Aliaksandr Kanin (Białorusin) 2:4 (7:11, 5:11, 11:6, 13:11, 4:11, 5:11)
Tomasz Lewandowski – Tomislav Kolarek (Chorwacja) 4:1 (11:4, 11:3, 8:11, 11:6, 11:9)

Singiel kobiet

Bardzo dobrą passę podtrzymała dziś Natalia Bajor, wygrywając w fazie grupowej po raz trzeci – tym razem z Bułgarką Karsimirą Jowkową bez straty seta. Pierwsze miejsce w grupie dało oczywiście bezpośredni awans do turnieju głównego. W jej ślady poszła Klaudia Kusińska, także zwyciężając po raz trzeci i także bez straty seta – w pokonanym polu pozostała Portugalka Rita Fins. Tak więc o medale mistrzostw Europy powalczą cztery Polki. Natalia Partyka zagra z Węgierką Szandrą Pergel, Bajor z Viktorią Pawlowicz z Białorusi, Kusińska z Tetianą Bilenko z Ukrainy, zaś Katarzyna Grzybowska-Franc z Hiszpanką Galią Dvorak.

Natalia Bajor – Krasimira Jovkowa (Bułgaria) 4:0 (11:6, 11:4, 11:8, 11:5)
Klaudia Kusińska – Rita Fins (Portugalia) 4:0 (12:10, 11:5, 11:67, 11:5)

Debel mężczyzn

W eliminacjach zagrali Lewandowski i Zatówka. W pierwszej rundzie mieli wolny los, a drugiej po bardzo wyrównanym meczu wygrali z tureckim duetem Ibrahim Gunduz/Abdullah Yigenler. Jutro w pierwszej rundzie zagrają z Francuzami Tristanem Flore i Emmanuel Lebesson. Rywalami drugiej naszej pary (Górak/Dyjas) będą Rumun Hunor Szocs i Samuel Walker.

Tomasz Lewandowski/Patryk Zatówka – Ibrahim Gunduz/Abdullah Yigenler (Turcja) 3:2 (11:6, 10:12, 11:9, 7:11, 11:7)

Debel kobiet

Kwalifikacje pomyślnie przeszły Bajor i Kusińska w deblu. Po ciężkim boju pokonały Belgijki Degraef i Loyen. W pierwszej rundzie czekają na nie bardzo wymagające rywalki – Rosjanki Yana Noskova i Yulia Prohorowa. Grzybowska-Franc i Partyka zmierzą się natomiast z Katroline Mischek i Amelie Solja z Austrii.

Natalia Bajor/Klaudia Kusińska – Margo Degraef/Eline Loyen (Belgia) 3:2 (11:8, 11:8, 8:11, 3:11, 11:2)

Mikst

W eliminacjach gry mieszanej bez powodzenia zagrali Lewandowski i Kusińska. Po wolnym losie w pierwszej rundzie w drugiej przegrali po wyrównanym, pięciosetowym meczu ze Szwajcarami Elia Schmid/Rahel Aschwanden

Na koniec dnia rozegrano pierwszą rundę mikstó. Bardzo dobrze zagrali Dyjas i Grzybowska-Franc w trzech bardzo szybkich setach eliminując Hiszpanów Roblesa i Dvorak. Kolejnymi rywalami będą Szwedzi Mattias Karlsson i Matilda Ekholm.

Tomasz Lewandowski/Klaudia Kusińska – Elia Schmid/Rahel Aschwanden (Szwajcaria) 2:3 (7:11, 10:12, 11:6, 11:5, 8:11)
Jakub Dyjas/Katarzyna Grzybowska-Franc – Alvaro Robles/Galia Dvorak 3:0 (11:3, 12:10, 11:5)