Wioślarstwo – AMŚ: Osiem medali reprezentacji Polski

Osiem medali wywalczyli polscy studenci w zakończonych dziś Akademickich Mistrzostwach Świata w wioślarstwie, które odbyły się na jeziorze Maltańskim w Poznaniu. Łącznie Polskę reprezentowało piętnaście załóg.

Krążki z najcenniejszego kruszcu wywalczyła osada czwórki bez sternika wagi lekkiej – Rafał Nalewalski, Rafał Stasiewicz, Remigiusz Biernacki i Dawid Kamiński. Polacy wyścig rozpoczęli wolno i na pierwszych 500 metrach plasowali się na 6. miejscu. Na drugim pomiarze czasowym (1000m) przewodzili stawce i dowieźli prowadzenie do mety uzyskując wynik 5:58.51. Srebro przypadło Włochom, natomiast po brąz sięgnęli Francuzi.

Srebrne medale zdobyli nasi jedynkarze – Jerzy Kowalski w wadze lekkiej oraz Dominik Czaja w kategorii open. Tego samego czynu dokonały także olimpijki z Rio – siostry Anna i Maria Wierzbowskie (W2-) oraz nasze dwójki podwójne – Katarzyna Zillman, Olga Michałkiewicz i Dawid Grabowski, Adam Wicenciak. Na najniższym stopniu podium stanęły czwórka bez sternika – Michał Szpakowski, Robert Fuchs, Mateusz Wilangowski, Patryk Przekopski oraz męska ósemka – Łukasz Krajewski, Filip Leszczyński, Jakub Jankowski, Marcin Sobieraj, Damian Krawitowski, Jan Janasik, Adrian Pawłowski, Olaf Malinowski, Mariusz Kozioł.

Tuż za podium uplasowały się Martyna Mikołajczak i Monika Kowalska z dwójki podwójnej wagi lekkiej oraz czwórka bez sterniczki w składzie Joanna Dittmann, Agnieszka Płotecka, Sylwia Lewandowska i Julia Styła. Na piątym miejscu start zakończyła Krystyna Lemańczyk (W1x) oraz Rafał Kowalczyk i Damian Rosolski z dwójki bez sternika.

Piątą lokatę w finale B wywalczyli Michał Baran i Mateusz Drab z dwójki podwójnej wagi lekkiej mężczyzn. Wyścig pocieszenia wygrała natomiast Sylwia Zimnicka (jedynka wagi lekkiej).

Na drugim miejscu w finale A wyścig zakończyła także czwórka podwójna mix (Maciej Zawojski, Szymon Pośnik, Marta Wieliczko, Katarzyna Wełna). Polacy przegrali z Czechami i wygrali z Francją. Wystartowały jedynie trzy osady. W takiej sytuacji zgodnie z przepisami medale otrzymała jedynie zwycięska osada.