Wioślarstwo – Puchar Bałtyku: Sześć medali polskich juniorów

Sześć medali wywalczyli polscy wioślarze w tegorocznym Pucharze Bałtyku w Hamburgu (1-2 października). Nasi juniorzy (15-17 lat) uplasowali się na trzecim miejscu w klasyfikacji punktowej regat. Zwyciężyli Niemcy, przed Danią.

W tegorocznej edycji Pucharu Bałtyku wystartowało łącznie 10 polskich osad – pięć męskich i pięć kobiecych. W pierwszym dniu zmagań młodzi wioślarze rywalizowali na dystansie 2000 metrów. Złoty medal zdobyła czwórka bez sterniczki w składzie: Sara Bugajska, Barbara Wojtarowicz, Paulina Grzela i Joanna Kocikowska. Na trzecim stopniu podium uplasowała się dwójka podwójna – Jan Domeradzki i Fabian Barański.

W niedzielę (2 października) Polacy wywalczyli 4 medale na nietypowym dystansie 500 metrów. Na najwyższym stopniu podium stanęła czwórka bez sterniczki – Paulina Grzela, Barbara Streng, Weronika Szafrańska, Joanna Kocikowska oraz czwórka podwójna chłopców: Krzysztof Kasparek, Mateusz Matuszewski, Maciej Madaj i Jędrzej Skierecki.

W Pucharze Bałtyku startują reprezentanci Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji i Szwecji w wieku 15-17 lat. – Chodzi o sprawdzenie osad przed mistrzostwami świata juniorów w nadchodzącym roku. Regaty organizuje się zwykle pod koniec września lub tak jak w tym roku na początku października. Chodzi o to, żeby w niedawno rozpoczętym roku szkolnym zachęcić młodych ludzi do treningu – mówi Tomasz Waszczuk, były prezes Polskiego Towarzystw Wioślarskich, jeden z inicjatorów regat.

Warto dodać na koniec, że propozycja organizacji regat padła ze strony Polski w 1993 roku.