Wspinaczka sportowa – MEJ: Chudziak o włos od medalu

Blisko medalu w ostatnim dniu rozgrywanych w Bad Mitterndorfie wspinaczkowych mistrzostw Europy juniorów była Patrycja Chudziak. Polka, specjalizująca się w czasówce, uplasowała się ostatecznie na czwartej lokacie.

Bardzo dobry, choć nieco pechowy start wśród juniorek zaliczyła Patrycja Chudziak. Lublinianka, którą doskonale znamy już ze startów w seniorskich Pucharach Świata, w rundzie eliminacyjnej musiała uznać wyższość tylko jedej zawodniczki i z drugim czasem awansowała do ćwierćfinałów. W tej fazie Polka gładko, 9,98-10,63 wygrała z Włoszką Giorgią Randi i znalazła się w strefie medalowej. Tam już niestety tak dobrze nie było. Półfinałowa porażka z Francuzką Aurelią Sarisson i odpadnięcie od ściany w biegu o brąz z Rosjanką Iriną Sabitową oznaczało dla Chudziak zajęcie najbardziej nielubianego, czwartego miejsca.

Blisko podium w rywalizacji juniorek B była też Aleksandra Kałucka. Dziesiąta zawodniczka porannych kwalifikacji w 1/8 finału po pasjonującym biegu wygrała z Ukrainką Kateryną Kolmatsui, wygrywając o zaledwie 0,04 sekundy (11,88 – 11,92). W ćwierćfinale Ola 15-metrową drogę pokonała znacznie szybciej, w 9,92 sekundy, ale to Włoszka Giorgia Strazieri, która uzyskała wynik 9,16, mogła cieszyć się z awansu do strefy medalowej. Druga z sióstr Kałuckich – Natalia, w 1/8 finału poległa z Rosjanką Kuzniecową i zajęła dziesiątą lokatę.

Dość szybko z zawodami pożegnały się dwie nasze biegaczki startujące w kategorii junior A. Natalia Woś w 1/8 przegrała z Rosjanką Jelizawietą Iwanową 11,34-10,80, natomiast Wiktoria Chrząszcz w tej samej fazie uległa innej zawodniczce Sbornej, Jekaterinie Baraszczuk (14,08-10,92). Warto dodać, że pogromczynie Polek zdominowały całą rywalizację i ostatecznie stanęły na dwóch najwyższych stopniach podium.

Do czołowej ósemki nie udało się wejść także żadnemu z naszych juniorów B. Najbliżej ćwierćfinału był Konrad Gruszka, który w 1/8 dość wyraźnie przegrał jednak z Rosjaninem Almazem Nagajewem (10,68-9,04). Mocno liczyliśmy na ósmego zawodnika kwalifikacji, Wojciecha Ratajczaka. 15-latek pochodzący z Piekar Śląskich w biegu 1/8 finału popełnił jednak błąd i w konsekwencji przegrał z Austriakiem Tobiasem Planggerem 14,98-10,94. W tej fazie po porażce z Rosjaninem Antonem Kulbą odpadł również Miłosz Bujak (13,80-8,94). W kwalifikacjach odpadli Bartłomiej Podlewski i Jakub Siudut.

Nie powiodło się także naszym juniorom. Zarówno Mateusz Zaremba, jak i Mateusz Mydlarz przeszli przez eliminacje, ale w fazie pucharowej nie zdołali odnieść zwycięstwa. Zaremba przegrał w pierwszej rundzie z Ukraińcem Mikitą Liukianowem 9,02-8,32, natomiast Mydlarz odpadł od ściany w pojedynku z Włochem Ludovico Fossalim. Na kwalifikacjach swój start zakończył Jan Gorczowski.