Wspinaczka sportowa – MŚ: „Veni, vidi, vici” – Marcin Dzieński mistrzem świata!

Przybył, zobaczył, zwyciężył – Marcin Dzieński został dziś w paryskiej hali Bercy mistrzem świata we wspinaczce sportowej. Polak okazał się bezkonkurencyjny w konkurencji na czas.

marcin-dzienski

Marcin Dzieński do Paryża pojechał jako główny faworyt do zwycięstwa. Trzy kolejne triumfy w zawodach pucharu świata i pozycja lidera w klasyfikacji generalnej cyklu sprawiły, że to na Tarnowianinie skupił się wzrok rywali i wszystkich kibiców wspinaczki.

Zmagania w hali Bercy Polak rozpoczął jednak dość niemrawo. Błędy w biegach i dopiero siódma lokata kwalifikacji oznaczała bardzo trudną drogę do ewentualnego medalu, nie mówiąc już o złocie. Do fazy pucharowej nasz sprinter podszedł jednak z nową energią i już w pierwszym starciu (1/8 finału) odesłał z kwitkiem groźnego Rosjanina, Giorgi Artamonowa, który nie dobiegł do końca ściany.

Prawdziwe wyzwanie czekało na Dzieńskiego w ćwierćfinale. Danił Bołdyriew to bowiem aktualny jeszcze rekordzista świata i zawodnik, który w każdych zawodach bije się o najwyższe laury. Polak pobiegł jednak rewelacyjnie, po raz pierwszy łamiąc w Bercy granicę sześciu sekund (5,93 sek.) i po błędzie Ukraińca mógł być już pewny miejsca w strefie medalowej. W półfinale Francuz Bassa Mwawem odpadł od ścianki i dał naszemu reprezentantowi komfort wbiegnięcia do ścisłego finału.

W walce o złoto Dzieński zmierzył się ze zwycięzcą kwalifikacji, Irańczykiem Rezą Alipourshenazandifarem. Zawodnik z Azji już po starcie popełnił błąd i sam wykluczył się z walki o końcowy triumf, co skrzętnie wykorzystał Polak, uderzając w znakomitym czasie, 5,83 sek, gorszym tylko o 0,23 sek. od rekordu świata.

Warto dodać, że Marcin Dzieński został pierwszym w historii polskim mistrzem świata we wspinaczce sportowej. Dwa lata temu nasz zawodnik w tej samej konkurencji zajął trzecie miejsce.

Prowadzenie K:
1. Janja Garnbet (Słowenia) TOP (półfinał – 47+)
2. Anak Vernhoeven (Belgia) TOP (półfinał – 45)
3. Mina Marković (Słowenia) 43+