Wspinaczka sportowa – PŚ: Buczek najlepsza na koniec sezonu!

Klaudia Buczek wygrała zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji speed. Zmagania w chińskim Xiamen zamknęły tegoroczny cykl w czasówkach.

Buczek, która w kwalifikacjach zajęła czwarte miejsce, w pierwszej rundzie fazy pucharowej trafiła na Edytę Ropek i wygrała 8,40 – 9,25. W kolejnej rundzie nasza zawodniczka okazała się lepsza od Francuzki Aurelii Sarisson, która ostatecznie nie dobiegła do mety. Półfinał był absolutnym popisem Polki, która dość niespodziewanie okazała się lepsza od niepokonanej od czterech zawodów, Francuzki Anouck Jaubert 8,82 – 9,30. W finale Buczek dokończyła dzieło i 8,65 – 9,66 wygrała z Rosjanką Julią Kapliną. W ćwierćfinale odpadła Aleksandra Rudzińska, natomiast w 1/8 finału obok Ropek odpadła także Anna Brożek.

Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu Buczek rzutem na taśmę wyprzedziła Rudzińską i uplasowała się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2016. Triumfatorką cyklu okazała się Julia Kaplina.

Występ w Xiamen zdecydowanie nie poszedł po myśli Marcina Dzieńskiego. Nasz sprinter, który już wcześniej zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej cyklu w kwalifikacjach zajął czwarte miejsce i w pierwszej rundzie zmierzył się z Francuzem Quentinem Nambotem. Niestety Tarnowianin dwukrotnie popełnił falstart i został zdyskwalifikowany. W kwalifikacjach odpadli Rafał Hałasa i Michał Lewicki.