Wspinaczka sportowa – PŚ: Dobra forma Polaków w kwalifikacjach

Aleksandra Rudzińska i Marcin Dzieński na drugich lokatach zakończyli zmagania w kwalifikacjach do przedostatnich w tym sezonie zawodów wspinaczkowego pucharu świata w konkurencji na czas. Do finałów w chińskim Wuijang awansowało w sumie sześcioro Polaków.

Świetnie w kwalifikacjach zaprezentowały się nasze panie, które w komplecie zmieściły się w czołowej szóstce. Najszybszą z biało-czerwonych okazała się Aleksandra Rudzińska, która w lepszej z dwóch prób pokonała 15-metrową ścianę w 8,24 sekundy i uplasowała się na drugiej lokacie. Czwarte miejsce zajęła Klaudia Buczek (8,56), a tuż za nią sklasyfikowano Annę Brożek (8,58) i Edytę Ropek (8,96). W eliminacjach najlepsza okazała się Rosjanka Julia Kaplina (8,09).

Równie dobrze spisał się w eliminacjach Marcin Dzieński. Lider tegorocznego pucharu świata, który wygrał trzy poprzednie odsłony cyklu, wykręcił czas 6,10 i uplasował się na drugiej lokacie. Jeśli Polak awansuje jutro do półfinału, to bez względu na ostateczne wyniki zawodów w Wuijang i kończącycych sezon zawodów w Xiamen, zapewni sobie triumf w klasyfikacji generalnej.

Do fazy pucharowej udało się zakwalifikować także Rafałowi Hałasie, który zmagania ukończył ostatecznie z 16. rezultatem (7,11). Dalej nie powalczy natomiast Michał Lewicki – wynik 7,41 pozwolił mu na zajęcie dopiero 19. lokaty. Kwalifikacje wygrał Irańczyk Reza Alipoursenazandifar z fenomenalnym czasem 5,86.