Wspinaczka sportowa – PŚ: Marcin Dzieński z Pucharem Świata 2016!

Dwa brązowe medale zdobyli nasi reprezentanci na przedostatnich w tym sezonie zawodach pucharu świata we wspinaczce na czas, które rozgrywane były w chińskim Wuijang. Po dzisiejszym starcie triumf w klasyfikacji generalnej cyklu zapewnił sobie Marcin Dzieński.

wspinaczka-sportowa-speed

Dzieński, który wygrał trzy poprzednie odsłony pucharowych zawodów, a w międzyczasie do swojego dorobku dorzucił jeszcze tytuł mistrza świata, przyjechał do Wuijang z dwoma celami – zostać pierwszym w historii sprinterem, który wygra zawody pucharu świata cztery razy z rzędu oraz zapewnić sobie triumf w klasyfikacji generalnej cyklu.

Ostatecznie udało się spełnić tylko to drugie założenie. Tarnowianin, rozstawiony po kwalifikacjach z dwójką, zmagania w fazie pucharowej rozpoczął od pokonania 6,40-7,36 Chińczyka Haorana Xu. W ćwierćfinale Dzieński 6,23-7,24 wyeliminował Francuza Guillaume Moro i już w tym momencie zagwarantował sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej pucharu świata. Niestety rewelacyjna passa naszego wspinacza zakończyła się na półfinale. W nim zbyt mocny okazał się trzykrotny mistrz świata, Qixin Zhong, który zresztą wygrał całe zawody w Wuijang. Dzieńskiemu na osłodę pozostało trzecie miejsce po pokonaniu w małym finale Francuza Bassy Mwawema.

W pierwszej rundzie po poraże z Irańczykiem Rezą Alipourshenadifarem odpadł Michał Lewicki. Polak został ostatecznie na 12. lokacie, co jest najlepszym wynikiem w historii jego sartów w zawodach o puchar świata.

Dużą chrapkę na medale miały dziś nasze panie, które kapitalnie zaprezentowały się we wczorajszych kwalifikacjach. Ostatecznie do najlepszej czwórki udało się wejść Aleksandrze Rudzińskiej i Klaudii Buczek. Ta pierwsza w drodze do półfinału pokonała Austriaczkę Ninę Lach (9,23-10,24) oraz Francuzkę Aurelię Sarisson (8,52-9,64), zaś Buczek wyeliminowała Chinkę Di Niu (9,39-9,85) i koleżankę z reprezentacji, Annę Brożek (8,27-8,70). Warto podkreślić, że Brożek w pierwszej rundzie dość sensacyjnie wygrała z mistrzynią świata, Rosjanką Anną Cyganową w stosunku 9,41-10,86.

W półfinałach Polki solidarnie przegrały niestety swoje pojedynki. Rudzińska 8,41-8,05 poległa z Francuzką Anouck Jaubert, natomiast Buczek musiała uznać wyższość Rosjanki Julii Kapliny (8,55-7,99). W bratobójczym pojedynku o brąz minimalnie szybsza, o 0,02 sekundy okazała się Rudzińska i to ona mogła cieszyć się z miejsca na najniszym stopniu podium.

W pierwszej rundzie odpadła Edyta Ropek, która nie sprostała Ukraince Marenicz (10,79-9,62).