Zapasy – Akademickie MŚ : Trzy medale na półmetku rywalizacji

W tureckim Corum, od wtorku, odbywają się Akademickie Mistrzostwa Świata (FISU World University Championship). Po trzech dniach rywalizacji polscy studenci mają na swoim koncie już 3 medale. We wtorek srebro zdobył Emil Bednarczyk (styl wolny – 74 kg). Wczoraj studentki dorzuciły dwa medale: srebro – Anna Łukasiak (48 kg) i brąz – Katarzyna Michalak (55 kg).

Akademickie Mistrzostwa Świata to jedna z ostatnich wielkich imprez tego roku w zapasach. Z pewnością ostatnia, w której poznamy aż 24 mistrzów świata. Poznamy aż 96 medalistów. Połowę z nich już oczywiście znamy, ponieważ za nami 3 dni rywalizacji, a mistrzostwa potrwają do niedzieli. Za nami i ME i MŚ w róźnych kategoriach wiekowych oraz Igrzyska Olimpijskie. Odbyły się też Wojskowe MŚ i MŚ Weteranów. W tym roku czeka zapaśników jeszcze jedna impreza rangi mistrzowskiej – Mistrzostwa Świata w nieolimpijskich kategoriach wagowych, które odbędą się w grudniu w Budapeszcie. Oprócz tego w Baku, w Golden Grand Prix Final, rywalizować będą najlepsi zapaśnicy na świecie. W listopadzie w Bukareszcie odbędzie się Puchar Narodów Europejskich. Jeszcze można dodać Klubowy Puchar. I to w zasadzie tyle co się zdarzy ciekawego do końca roku w zapasach. W Polsce natomiast czekamy na 2 listopada i start KLZ (Krajowej Ligi Zapaśniczej).

W Corum studenci i studentki walczą w swojej najważniejszej imprezie. Rywalizacja odbywa się podobnie jak w MŚ Juniorów, czyli 4 kategorie wagowe dziennie. Tyle, że w Macon zaczęli klasycy, potem rywalizowały juniorki, a na koniec wolniacy. W Turcji zaczęli rywalizację wolniacy i od razu pierwszego dnia Emil Bednarczyk zdobył srebrny medal. Kategoria wagowa do 74 kg. Oczywiście olimpijska. W Corum mamy rywalizację w 8 kategoriach wagowych. W Igrzyskach zapaśnicy walczą tylko w sześciu.

Zawodnik MLKS Krasnystaw reprezentujący Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie przegrał finałową walkę z Irańczykiem (Reza Afzalipaemami). Irańczycy w stylu wolnym zdobyli medale w każdej kategorii wagowej! 5 złotych medali i 3 brązowe. Absolutnie zdominowali walki w stylu wolnym, gdyż wygrali wszystkie walki w starciach o medale. Emil też nie przełamał ich passy. W Akademickich Mistrzostwach Polski, również w kategorii wagowej do 74 kg Bednarczyk zdobył brązowy medal. Srebro na AMŚ jest jego jak dotychczas największym osiągnięciem w karierze.

Oprócz Emila, przez dwa dni rywalizacji wolniaków, obserwowaliśmy również starty jeszcze pięciu biało-czerownych. W czołowej ósemce był jeszcze Aleksander Wojtachnio (97kg). Zajął on 5. miejsce, bo przegrał starcie o brązowy krążek. 9. miejsca zajęli: Robert Dobrodziej (57kg) i Mateusz Nejman (65 kg). 10. miejsce zajął Mateusz Pisarski (70kg).

Styl wolny oczywiście zdominowali Irańczycy. Złote medale zdobyli oprócz nich jeszcze Rosjanie i Kazach. Rosjanie zdobyli 5 medali. Turcy zdobyli 4 medale (2 srebra i 2 brązy). Kazachowie wywalczyli 3 medale. Tym samym mogą się pochwalić również Ukraińcy. Dwa medale dla Mołdawian i Kirgizów. Te nacje oczywiście dominują w zapasach w stylu wolnym mężczyzn w każdej kategorii wiekowej. Ciekawostką jest medal Kanadyjczyka czy Mongoła… W klasyfikacji punktowej stylu wolnego do której była wliczana pierwsza dziesiątka w każdej kategorii wagowej Polacy zajęli 9. miejsce z 20 punktami. Przyzwoity występ i okraszony medalem Bednarczyka.

Wczoraj natomiast rywalizację rozpoczęły studentki w stylu wolnym i od razu pierwszego dnia nasze dzielne zapaśniczki wywalczyły dwa medale. Jak zwykle Panie chcą pokazać, że są dominującą siłą ostatnio w męskich zapasach. Pokazały to na Igrzyskach Olimpijsich, na Wojskowych MŚ, ale w MŚ kadetów to Gerard Kurniczak jako jedyny zdobył medal dla Polski. W MŚ juniorów najwyższe miejsca zajmowali też panowie.

W kategorii wagowej do 48 kg Anna Łukasiak zdobyła również srebrny medal. Zawodniczka AZS AWF Warszawa, piąta na ME seniorek w 2014 roku, przegrała walkę finałową z Kanadyjką – Allyssa Cleaves. Kanadyjki wczoraj wygrały 2 kategorie wagowe. Dwa złote medale zdobyły też Turczynki, a dziś poznamy pozostałe Akademickie Mistrzynie Świata. Miejmy nadzieję, że będą wśród nich Polki: Paula Kozłow – 53 kg, Jowita Wrzesień – 58 kg i Patrycja Howis – 75 kg. Łącznie polska kadra liczy 12. zawodników i 6 zawodniczek. Nie obsadziliśmy tylko 6 kategorii wagowych. Przypomnijmy, że kategoria wagowa do 48 kg jest kategorią olimpijską.

Polskie sukcesy nie skończyły się wczoraj na tym, bo brązowy krążek dorzuciła Katarzyna Michalak w kategorii wagowej 55 kg (nieolimpijska). Również trenuje w AZS AWF Warszawa. W reprezentacji Polski przeszła przez wszystkie kategorie wagowe i wywalczyła siedem medali mistrzostw kraju oraz zdobyła brązowy medal na AME. To samo powtórzyła wczoraj na tureckich matach, ale w AMŚ. Jest młodzieżową mistrzynią Polski z tamtego roku. Ma 22 lata i jest nazywana wielkim talentem kobiecych zapasów.

Walczyła wczoraj jeszcze jedna reprezentantka Polski. Agnieszka Król w kategorii wagowej do 60 kg zajęła 6. miejsce. Dziś kolejne szanse na powiększenie dorobku medalowego. Trzymamy kciuki.

Zdjęcie niech nikogo nie zmyli. To oczywiście Damian Janikowski. Nie startuje na AMŚ, ale prezentuje strój na 2017 rok. Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza wprowadziła parę nowinek do tego jak mają prezentować się zapaśniczy i zapaśniczki. Moda zapaśnicza na 2017 rok. Z pewnością Katarzynie Michalak będzie wszystko pasować. Kto widział naszą młodą zapaśniczkę na matach ten wie. Dodam, że uznaje się ją za najpiękniejszą zapaśniczkę w Polsce.