Zapasy – AMŚ : Jowita Wrzesień z kolejnym srebrnym medalem dla Polski

Studentki na Akademickich Mistrzostwach Świata nie zawodzą. W Corum (Turcja) kolejny medal zdobyła Jowita Wrzesień (58 kg). To już czwarty medal dla polskiej reprezentacji, trzeci srebrny i trzeci zapaśniczek. Dla zawodniczki CSiR Dąbrowa Górnicza to największy sukces w karierze.

Fantastycznie spisują się polskie zapaśniczki w stylu wolnym na Akademickich Mistrzostwach Świata w Corum (Turcja). Startowało 6 zawodniczek, a aż 3 z nich sięgnęły po medale. Jowita Wrzesień, która reprezentuje uczelnię AWF Katowice, zdobyła srebrny medal w olimpijskiej kategorii wagowej do 58 kg. Dla wychowanki CSiR Dąbrowa Górnicza to największy sukces w karierze. W tym roku zadebiutowała już jako seniorka na ME w Rydze. Zajęła tam 7. miejsce. Na krajowym podwórku zdobyła już w różnych kategoriach wiekowych worek medali. Jest trzykrotną, młodzieżową mistrzynią Polski (2014, 2015, 2016), dwukrotną akademicką mistrzynią Polski (2015,2016). Jest również dwukrotną brązową medalistką MP juniorek. Niedawno wkroczyła w wiek seniorski i ma już w dorobku 3 medale MP seniorek.

W finale nie sprostała Rosjance Chumikovej. Tym samym polska akademicka kadra ma już w dorobku trzy srebrne medale. Czekamy wciąż na wygraną walkę w finale. Pisałem wczoraj, że liczymy na kolejne medale zapaśniczek i oczywiście na pierwsze złoto w myśl zasady : „Do trzech razy sztuka”. Niestety nie udało się to Jowicie. Cieszymy się jednakże z kolejnego srebrnego medalu i powiększenia dorobku medalowego.

Oprócz Jowity, swoich sił na tureckich matach próbowały wczoraj jeszcze dwie nasze zawodniczki. Obie zgodnie zajęły 7. miejsca : Paula Kozłow (53kg) i Patrycja Howis (75kg). Tym samym zakończyła się w piątek rywalizacja akademiczek, która trwała dwa dni. Panie w stylu wolnym zaprezentowały się lepiej od kolegów, którzy zdobyli jeden medal (srebro – Emil Bednarczyk). W klasyfikacji punktowej zajęły z trzema medalami (2 srebra i jeden brąz) wysokie 4.!!! miejsce zdobywając 39 punktów. Bardzo udany występ, z czego jesteśmy niezmiernie szczęśliwi i gratulujemy wspaniałej postawy. I to kolejny dowód na to, że o zapaśniczki w stylu wolnym martwić się nie musimy. Będzie miał kto zastąpić Matkowską, Michalak czy Wieszczek-Kordus.

W Corum dominowały zapaśniczki z Rosji i Kanady… Postawa zawodniczek kanadyjskich to spore zaskoczenie, bo nie pamiętam kiedy zapaśniczki z tego kraju coś osiągały w imprezach mistrzowskich. W Turcji zdobyły aż 3 złote medale!!!, srebro i brąz. Lepsze były tylko Rosjanki, które zdobyły aż 7 medali na 8 kategorii wagowych! : 3 złota, 2 srebra, 2 brązy. Dodajmy, że polskie zawodniczki (Łukasiak i Wrzesień) walki finałowe przegrały odpowiednio z Kanadyjką i Rosjanką. Turczynki, jako gospodynie, też dostarczyły miejscowym fanom sporo radości. Były lepsze od swoich kolegów, którzy zdobyli 4 medale. One zgarnęły aż 6! : 2 złota i 4 brązy. Także tylko te 3 kraje zdobyły tytuły mistrzowskie. Podobnie było u panów w stylu wolnym. Tam rządzili Irańczycy (5 złotych medali). Rosjanie zdobyli 2 złota, a Kazachowie jedno. Wśród kobiet dwa medale zdobyły zawodniczki z Mongolii. Kraj ten chce widocznie powetować sobie niezrozumiałą decyzję sędziów na Igrzyskach w Rio. Pozbawili oni brązowego medalu dzielnego Mongoła… Węgierki zdobyły 2 medale. Po jednym medalu zdobyły Francuzki, Rumunki, Białorusinki, Kirgizki i Mołdawianki.

Pełne zestawienie medalistek i czołowych miejsc można znaleźć na oficjalnej stronie mistrzostw świata : http://www.wuwc2016.com/results/

Mistrzostwa potrwają jeszcze dwa dni i do rywalizacji staną specjaliści od stylu greko-romańskiego (klasyk). Wśród nich zaprezentuje się 6. Polaków : Dawid Ersetic, Mateusz Nowak, Edgar Melkumov, Iwan Nylypiuk, Arkadiusz Kułynycz, Marcin Luto. Liczymy na kolejne miejsca na podium. Na razie gratulujemy paniom i Emilowi i czekamy na więcej.