Zapasy – AMŚ : Klasycy też dołożyli srebro!

Udanym akcentem zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Świata w Corum (Turcja). W ostatnim dniu rywalizacji na tureckich matach, kolejne srebro wywalczył Iwan Nylypiuk (75 kg, styl klasyczny). Ostatecznie polska kadra przywiezie pięć krążków : 4 srebra i jeden brąz. Jeden medal wolniaka i klasyka i aż trzy naszych pięknych akademiczek.

Mistrzostwa, które skończyły się wczoraj przyniosły naszej kadrze aż 5 medali. W ostatnim dniu rywalizacji klasyków nie udało się zdobyć złotego medalu, którego brakowało polskiej kadrze. Anna Łukasiak, Jowita Wrzesień i Emil Bednarczyk nie sprostali rywalkom i rywalowi w finałach. Sztuka ta nie udała się również Iwanowi Nylypiukowi, który reprezentował AZS AWF Warszawa. Jego uczelnia to AWF Warszawa. Polak finałowy bój przegrał z Kirgizem Esenem Asanovem. Tym samym sięgnął po kolejne srebro dla naszej akademickiej kadry w kategorii wagowej do 75 kg. Już czwarte na tych mistrzostwach.

Dorobek medalowy mógł być większy. W ostatnich dwóch dniach rywalizowali klasycy. Na matach w Corum zaprezentowała się – oprócz Iwana – jeszcze piątka Polaków. Dwóch z nich otarło się o medal brązowy. Przegrali jednak decydujące starcia i zajęli 5. miejsca : Mateusz Nowak (66 kg) i Marcin Luto (130kg). Dopiero siódme miejsce zajął Dawid Ersetic (59kg). Ósmy był Arkadiusz Kułynycz (80kg), a dziewiąty Edgar Melkumov (71kg).

Polscy studenci-klasycy zajęli wysokie 6. miejsce w klasyfikacji punktowej z 30. punktami. Startowało ich sześciu. Podobnie mieliśmy 6. wolniaków, a oni zdobyli mniej, bo 20 punktów i zajęli 9. miejsce. Zdobyli jeden medal (Emil Bednarczyk – 74 kg). O medal otarł się Aleksander Wojtachnio, który zajął ostatecznie 5.miejsce (97 kg). Najlepiej spisały się oczywiście nasze zapaśniczki zdobywając aż 3 medale i zajmując bardzo wysokie 4. miejsce z aż 39. punktami.

Bardzo dobrze zaprezentowali się gospodarze, czyli Turcy. Zdobyli worek medali, a w rywalizacji klasyków byli bezsprzecznie najlepsi. Zdobyli aż 6 medali : 2 złota, srebro i 3 brązy. Jeszcze zawodnicy z trzech krajów zdobywali złote medale w klasyku : Wegrzy trzy i Kirgizowie dwa oraz Białorusin. Klasyfikację punktową wygrali oczywiście gospodarze z 66. punktami. Drugie i trzecie miejsce zajęli Białorusini z 59. punktami. Białorusini również zdobyli 6 medali : złoto, trzy srebra i dwa brązy. Irańczycy nie zdobyli żadnego złotego medalu, ale dwa srebra i trzy brązy. Rosjanie zdobyli 4 brązowe medale. Węgrzy skupili się tylko na złotych medalach. Kirgizowie również. Kazachstan i Austria wyjeżdżają ze srebrnym medalem. Podobnie jak polscy klasycy. Jeden brązik dorzucili zawsze bardzo mocni w klasyku Gruzini.

Jak już wspominałem podsumowując zmagania wolniaków, klasą dla siebie byli Irańczycy z ośmioma! medalami : aż 5 złotych! i 3 brązowe. Kroku dotrzymywali tylko Rosjanie, Kazachowie i Turcy. Rosjanie z dwoma tytułami mistrzowskimi, a Kazachowie z jednym. Polacy zdobyli srebrny medal.

Nasze zapaśniczki natomiast dotrzymywały kroku najlepszym. Zdobyły aż 3 medale : dwa srebra i brąz. Tutaj szalały Rosjanki : 7 medali (3 złota, 2 srebra i 2 brązy). Największe zaskoczenie mistrzostw to Kanadyjki. Nacja, która nie ma sukcesów w zapasach, zdobywa na Akademickich Mistrzostwach Świata aż 5!!! medali : 3 złota, srebro i brąz. Polki finałowe walki przegrywały właśnie z reprezentantkami tych dwóch krajów. Również Turczynki – jak przystało na gospodynie – zdobyły sporo medali : dwa złota i cztery brązy.

Najwięcej złotych medali zdobyli łącznie Rosjanie i Irańczycy po 5. Gospodarze wywalczyli 4 tytuły mistrzowskie. Kanadyjskie, pilne studentki 3. Podobnie jak klasycy węgierscy. Kirgizja może się pochwalić dwoma złotymi medalami, Białoruś i Kazachstan jednym. Aż trzy medale brązowe zdobyła Mongolia. Chciała widocznie powetować sobie zabranie medalu przez sędziów dla zawodnika z ich kraju na Igrzyskach Olimpijskich w Rio…

Rozdano łącznie 96 medali. Poznaliśmy 24. nowych akademickich mistrzów świata. Zabrakło niestety, aby do historii polskich zapasów akademickich wpisał się jakiś zapaśnik czy zapaśniczka, ale czwórka naszej kadry miała na to szansę. Występ całej kadry, która liczyła 12. zawodników i 6 zawodniczek można uznać za bardzo udany. Pięć medali na najważniejszej imprezie w tym roku dla studentów to sukces. Zabrakło tylko wisienki na torcie w postaci złota. Medali mogło być nawet 8! Trójka z naszej kadry zajęła przecież miejsca piąte, przegrywając decydującą walkę o medal brązowy. To ostatnia tak duża impreza w tym roku o randze mistrzostw świata. My czekamy na start Krajowej Ligii Zapaśniczej, a to nastąpi już 2. listopada. Transmisje z jednego meczu każdej kolejki w TVP Sport!!! Reszta dostępna na internecie pod adresem :

Start już w środę 2. listopada o godzinie 18.

Pełne wyniki i klasyfikacje punktowe Akademickich Mistrzostw Świata można znaleźć na oficjalnej stronie mistrzostw oraz oczywiście wszystkich 96. medalistów.