Zapasy – Golden Grand Prix Final : Gadzhiev trzeci w Baku!

Wczoraj w stolicy Azerbejdżanu – Baku, rozpoczęły się finałowe zawody cyklu Golden Grand Prix. Udział biorą najlepsi zapaśnicy z całego świata. W tym doborowym gronie świetnie spisał się tegoroczny mistrz Europy z Rygi – Magomedmurad Gadzhiev. W stylu wolnym, w kategorii do 70 kg, zajął bardzo wysokie trzecie miejsce.

Bardzo miłe wieści dotarły do nas ze stolicy Azerbejdżanu – Baku. Od czwartku do soboty najlepsi zapaśnicy świata rywalizują na koniec sezonu w finałowych zawodach cyklu Golden Grand Prix. Trzydniowa rywalizacja jest najbardziej prestiżową w całym kalendarzu zapaśniczym, bowiem startuje tutaj cała „śmietanka” zapaśników – „Najlepsi z najlepszych”. W każdej kategorii wagowej startuje czterech najlepszych zapaśników i zapaśniczek ze światowego rankingu. Oprócz tego najlepsza czwórka z Europy, Azji i Ameryki. Z Afryki i Oceanii prawo startu mają tylko mistrzowie tych kontynentów. Ten kto wygrywa w Baku może się określać najlepszym zapaśnikiem świata sezonu 2016. W tej doborowej stawce nie mogło zabraknąć reprezentantów Polski. Startuje ich trójka. Oprócz Magomedmurada dziś rywalizować będą : Katarzyna Krawczyk i Monika Michalik. Kasia ma za sobą bardzo udany sezon i kibice, którzy na codzień nie śledzą zapasów mogli ją poznać w Rio. Zaprezentowała się tam naprawdę wyśmienicie. Moniki Michalik przedstawiać nie trzeba, bo to chodząca ikona polskich kobiecych zapasów, którą się powinno na rękach nosić. Ona spięła klamrą swoją bogatą karierę medalem olimpijskim, a nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Inna sytuacja jest z Gadzhievem, który przez perturbacje z rzekomym stosowaniem meldonium nie przygotował się dobrze do Igrzysk Olimpijskich w Rio. Zawiódł tam bardzo.

Wczoraj troszkę powetował sobie to niepowodzenie. Jest przecież mistrzem Europy z Rygi więc mógł stanąć w szranki z najlepszymi na świecie wczoraj w Baku. W pierwszym dniu rywalizowali wolniacy w ośmiu kategoriach wagowych. W kategorii wagowej do 70 kg Gadzhiev walczył tak jak tego byśmy sobie życzyli w Rio. Oprócz naszych dzielnych zapaśniczek był naszą największą medalową nadzieją w zapasach. Wygrał wczoraj trzy walki, a przegrał tylko raz – w półfinale. Dodajmy, że oczywiście kategoria wagowa do 70 kg nie jest kategorią olimpijską. W Rio Polak walczył w kategorii do 65 kg. Złoto zdobył tam Rosjanin Sosłan Ramonov. Mistrz olimpijski do Baku nie przyjechał, ale zastąpił go wicemistrz Rosji Israil Kasumov. Właśnie ten zawodnik okazał się lepszy od Gadzhieva w walce półfinałowej. Ujmy to Magomedmuradowi nie przynosi gdyż Kasumov był wczoraj najlepszy z najlepszych i wygral ostatecznie rywalizację w kategorii do 70 kg. W finale pokonał zawodnika gospodarzy – Azera Gitinomagomeda Gadzhiyeva… Nieznacznie, bo 3:2. Polak uległ Kasumovi w półfinale 1:6. Podrażniony Polak rozniósł w walce o trzecie miejsce Hindusa Vinoda przez przewagę punktową – 10:0. Sędzia był zmuszony zakończyć walkę przed upływem regulaminowego czasu. Wcześnie, w drodze do półfinału, Magomedmurad pokonał dwóch przeciwników. Najpierw Rosjanina Akbaeva 4:0 przez położenie na łopatki, a w ćwierćfinale Irańczyka Ebadiego 6:2. Bardzo udany start naszego mistrza Europy i dobry prognostyk na przyszły sezon.

W stylu wolnym prym wiedli jak zwykle bardzo mocni Rosjanie. W ośmiu finałach walczyło ich aż 6.! Czterech zawodników wprowadzili do walk finałowych gospodarze. Ostatecznie Rosjanie wygrali 4 kategorie wagowe, a Azerowie 3. Ósmym zwycięzcą wczorajszego dnia został Gruzin.

Dziś na matach w Baku zaprezentuje się płeć piękna. Wśród najlepszych zapaśniczek świata zaprezentują się : Kasia Krawczyk (55kg) i Monika Michalik (63kg). Liczymy na udane występy naszej młodziutkiej nadzieji i naszej najbardziej doświadczonej zapaśniczki. Swoje pierwsze poranne walki Kasia i Monika wygrały. Czekamy na więcej.