Zapasy – MŚ kadetów : Jak to było w Tbilisi

Było tak, że w klasyfikacji medalowej jesteśmy z jednym złotem. Wyłoniono 30. nowych mistrzów świata i mistrzyń świata kadetów i kadetek. Najbardziej wszechstronni byli Rosjanie i to oni zgarnęli najwięcej medali. Japonki deklasowały i zdobyły aż 8!!! na 10 złotych medali. W stylu wolnym szaleli Amerykanie.

Mistrzostwa świata kadetów w stolicy Gruzji to kolejna impreza w tym roku w której rywalizowali zapaśnicy i zapaśniczki z całego świata. Oczywiście juniorzy i kadeci zbierają się co roku na MŚ. Seniorzy natomiast mieli Igrzyska Olimpijskie w Rio. Jak pokazały te trzy wielkie imprezy układ sił w światowych zapasach jest taki sam w każdej kategorii wiekowej. Tyle, że na każdej imprezie była inna ilość kompletów medali do rozdania. W Rio po 6 w każdej konkurencji, w Macon po 8, a w Tbilisi aż po 10. Wśród medalistów MŚJ i MŚ kadetów brakuje Kubańczyków, którzy w Rio zdobyli aż 4 medale. Pozostałe nacje, które wiodą prym w zapasach potwierdziły to na każdej imprezie. Pokazały, że mają zdolną młodzież i szkolenie młodego narybku, z którego zrodzą się medaliści MŚ, ME i Igrzysk Olimpijskich przebiega prawidłowo. Kraje te nie muszą się martwić o przyszłość i medalowe żniwa w zapasach.

W Tbilisi MŚ kadetów trwały od 13. do 18. września. Wystartowało około 650. kadetek i kadetów. 30 kompletów medali do rozdania : po 10 w klasyku, stylu wolnym i w rywalizacji kadetek w stylu wolnym. Działo się sporo, było ciekawie, a czasem arcyciekawie. My też mieliśmy swoje powody do wielkiej radości. Zbiorę to wszystko tutaj w jakąś spójną, jedną całość.

KLASYK

Najwięcej medali dla Rosjan, bo aż 7, ale tylko genialny Komarov został mistrzem świata. 6 medali zdobyli Turcy, ale aż 5 brązowych. Azerowie wywalczyli 5 krążków i tylko jedno złoto. Tylko dwa kraje wygrały po dwie kategorie wagowe. Są to Gruzini i Irańczycy. Tyle, że Irańczycy dorzucili jeszcze dwa srebrne medale. 8 krajów cieszyło się ze złotego medalu. W MŚJ w Macon Gruzini wygrali połowę kategorii wagowych. Wśród kadetów to się bardziej porozkładało, dzięki czemu złote krążki zdobyli Kirgizowie, Mołdawianie, Węgrzy i Polacy. Na uwagę zasługują jeszcze 3 brązowe krążki Ormian, srebro Austriaków czy brąz dla Meksyku!!!

WOLNIACY

7 krajów wywalczyło złote krążki. W MŚJ klasyfikację medalową wygrali Rosjanie przed Irańczykami i Amerykanami. Wszystkie kraje zdobyły po 2 złote medale. Po jednym złocie wywalczyli Turcy i Azerowie. W Tbilisi podium medalowe było takie same, ale wygrali Amerykanie przed Rosjanami i Irańczykami. Azerowie też ze złotem. Turcy bez złota. Hindusi, Ukraińcy i Gruzini cieszyli się z medalu z najcenniejszego kruszcu. Rosjanie tak jak w klasyku znów 7 medali zdobyli. Dorównali im Amerykanie, ale zgarnęli 3 złota przy tym. Azerowie, Hindusi i Turcy przywiozą po 4 medale. Różnica jest taka, że Turcy nie przywiozą złota. 3 medale dla Gruzinów, Irańczyków i Ukraińców. Grecy i Mołdawianie po jednym srebrze, a Węgrzy, Kazachowie i Japończycy po jednym brązie.

KADETKI

Jak zwykle dominacja Japonek w rywalizacji kobiet. W Rio 4 złota na 6 możliwych do zdobycia, w Macon 6 na 8, a w Tbilisi 8 na 10. Japonki na każdej imprezie oddają po 2 złote medale tylko. W Rio Amerykanka i Kanadyjka zdobyły złote medale, w Macon ta sztuka udała się Rosjance i Francuzce, a w Tbilisi znów Rosjanka wyrwała Japonce złoto, a po drugie sięgnęła… Hinduska!!! Japonki zdobyły 9 medali na 9! możliwych, bo w jednej kategorii wagowej nie startowały po prostu. Rosjanki zdobyły 6 medali, Hinduski aż 3. Trzy również reprezentantki Kirgistanu. Amerykanki wywalczyły aż 5 medali. Egipcjanki stanęły dwa razy na najniższym stopniu podium. Brązowe medale zdobyły też : Hiszpanka, Litwinka czy Węgierka.

1. JAPONIA                                          8-1-0
  2. ROSJA                                              1-3-2
  3. INDIE                                               1-1-1
  4. USA                                                 0-1-4
  5. KIRGISTAN                                      0-1-2

OSTATECZNA KLASYFIKACJA MEDALOWA

Oczywiście wygrała Japonia dzięki Japonkom. Tak samo było w MŚJ gdzie juniorzy japońscy dołożyli tylko 2 medale. W Tbilisi kadeci dorzucili jedynie brązik, a mieli aż 6 szans na zdobycie brązowych medali. 10 medali i w tym aż 8 złotych! W Rio Rosjanie wygrali klasyfikację medalową dzięki dwóm brązowym medalom… Jak zwykle zdobywają oni najwięcej medali. W Macon na MŚJ było ich 14, a w Tbilisi aż 20!!! 4 złote medale. Do tego okazałego dorobku dokładali się i klasycy i wolniacy i kadetki. Do dorobku Irańczyków nie dokładają się kadetki co jest zrozumiałe. Tam walczą panowie. 7 medali i 3 złote. Amerykanie też nie próżnowali i wolniacy postarali się o 3 złota. Kadetki też swoje dorzuciły, ale bez złota. Łącznie team USA zdobył 12 medali. Gospodarze też zgarnęli 3 złote medale. Mniej niż na MŚJ i też mniej medali, bo 5. Jak zwykle sporo miejsc na podium dla Azerbejdżanu. Oczywiście najwięcej brązowych medali, ale też 2 złota i łącznie 10 medali. Nawet kadetki dorzuciły jeden medal brązowy. Rewelacja to Hindusi!!! 7 medali i 2 złota. Kirgistan i Ukraina po 6 medali i po jednym złocie. Mołdawia i Węgry po 3 medale i jednym tytule mistrzowskim w tym. Polska z jednym medalem, ale za to złotym!!! Turcy zdobyli aż 11 medali, ale zabrakło choćby jednego złota… 26 krajów wyjechało z Gruzji z medalami. 12 krajów może się pochwalić mistrzami i mistrzyniami świata. Medale zdobywały też takie kraje jak : Rumunia, Grecja, Bułgaria, Austria, Egipt, Meksyk!!!, Hiszpania czy Litwa…

1. JAPONIA                         8-1-1  10 medali (kadetki 8-1-0)
  2. ROSJA                             4-7-9  20 medali (klasyk 1-2-4, wolniacy 2-2-3, kadetki 1-3-2)
  3. IRAN                               3-4-0    7 medali  (klasyk 2-2-0, wolniacy 1-2-0)
  4. USA                                 3-2-7   12 medali (wolniacy 3-1-3, kadetki 0-1-4)
  5. GRUZJA                           3-0-2     5 medali (klasycy 2-0-0, wolniacy 1-0-2)
  6. AZERBEJDŻAN                2-3-5    10 medali (klasycy 1-2-2, wolniacy 1-1-2, kadetki 0-0-1)
  7. INDIE                              2-2-3      7 medali (wolniacy 1-1-2, kadetki 1-1-1)
  8. KIRGISTAN                     1-1-4      6 medali (klasycy 1-0-2, kadetki 0-1-2)
  9. UKRAINA                        1-1-4      6 medali (klasycy 0-1-0, wolniacy 1-0-2, kadetki 0-0-2)
  10. MOŁDAWIA                    1-2-0      3 medale (klasyk 1-0-0, wolniacy 0-1-0, kadetki 0-1-0)
  11. WĘGRY                           1-0-2      3 medale (klasyk 1-0-0, wolniacy 0-0-1, kadetki 0-0-1)
  12. POLSKA                         1-0-0       ZŁOTY KLASYK KURNICZAKA
  13. TURCJA                           0-2-9     11 medali (klasyk 0-1-5, wolniacy 0-1-3, kadetki 0-0-1)