Zapasy – MŚ weteranów : Pierwszy dzień bez złota

Wczoraj w Wałbrzychu rozpoczęły się MŚ weteranów i weteranek w stylu wolnym. Mistrzostwa rozgrywane w hali Widowiskowo – Sportowej Aqua Zdrój potrwają do niedzieli. Pierwszego dnia polskim weteranom nie udało się zdobyć złotego medalu, ale wywalczyli 7 krążków : 2 srebrne i 5 brązowych. Liczna reprezentacja Polski z pewnością powiększy ten dorobek w kolejnych dwóch dniach.

Wykorzystując fakt, że mistrzostwa świata odbywają się w Polsce reprezentacja Polski jest wyjątkowo liczna. Zgłoszonych zostało łącznie aż 44. zawodników i zawodniczek. Do hali Aqua Zdrój przyjechało aż 400. zawodników i zawodniczek z 35. państw. Medale zostaną rozdane w 7. kategoriach wagowych w 10. dywizjach : 7 dywizji weteranów i 3 dywizje weteranek. Łącznie poznamy 49. mistrzów świata i 21 mistrzyń świata. Pierwszego dnia o medale walczyli weterani w dywizjach B, E i F. Rozdano pierwszych 21 kompletów medali. Jednak nie jest to do końca prawda, bo w niektórych wagach wystąpiło tylko dwóch zawodników… W sobotę panowie powalczą w dwóch kolejnych dywizjach i starty też rozpoczną panie w dwóch dywizjach. Zakończenie mistrzostw w niedzielę, kiedy to weterani stoczą boje w dwóch ostatnich dywizjach, a weteranki w swojej trzeciej i ostatniej dywizji. Pierwszego dnia polscy weterani nie wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego i zdobyli 7 medali : 2 srebrne i 5 brązowych.

W przypadku srebrnych medalistów historie są podobne. Zarówno Edward Masełko i Janusz Żurawski, żeby zdobyć te krążki musieli tylko wpisać się na listę startową i przybyć do Wałbrzycha… W ich kategoriach wagowych bowiem startowało tylko dwóch!!! zawodników. Tym samym od razu rozegrano jedyną walkę finałową. Co łączy tych dwóch naszych weteranów jeszcze? Obaj dwa tygodnie wcześniej w Finlandii zdobyli medale w MŚ weteranów w stylu klasycznym. Żurawski wywalczył srebro, a Masełko brąz. Wczoraj Masełko przegrał z Amerykaninem Johnsonem 4:9, a Janusz Żurawski nie stanął do walki. Został pokonany przez kontuzję. Tym samym Kazach Janargaliyev zdobył tytuł mistrza świata bez potrzeby wychodzenia na matę! Polak też nie wyszedł i zdobył srebro! Więc w dywizji F, w kategorii wagowej do 130 kg nie została rozegrana żadna walka! Takie to ciekawe historie przynoszą MŚ weteranów… W tej samej dywizji, ale w kategorii wagowej do 69 kg jedyna walka turnieju odbyła się. Więc Masełko, żeby zdobyć srebro musiał się troszkę spocić i namęczyć. Takie to podobne historie srebrnych medalistów z Wałbrzycha.

W dywizji B udało się sięgnąć po dwa brązowe krążki. W wadze do 63 kg sztuki tej dokonał Rafał Kiełpiński. Wygrał dwie walki. Jedną przez położenie na łopatki, a w starciu o brąz przez przewagę punktową. Równie gładko przegrał w półfinale z Niemcem Pfeiferem. W wadze do 97 kg Jarosławowi Czerczakowi do zdobycia brązowego medalu wystarczyła jedna wygrana walka. Pokonał w niej egzotycznego rywala z RPA 3:1. Wcześniej gładko uległ Bułgarowi Georgievovi, który awansował do finału wprowadzając Polaka do strefy medalowej.

W dywizji E, w kategorii wagowej do 97 kg brąz zdobył ośmiokrotny!!! mistrz świata weteranów w stylu klasycznym Mirosław Wieczorkiewicz. Startowało czterech zawodników więc wystarczyło pokonać jednego rywala. Turek Gecen okazał się najsłabszy i z nim wygrał Wieczorkiewicz łatwo. Z pozostałymi dwoma rywalami przegrał równie łatwo nasz mistrz nad mistrze w stylu klasycznym.

W dywizji F brązowe medal zdobyli : Władysław Olejnik i Zdzisław Brzozowski. W kategorii do 58 kg Olejnik wygrał jedną walkę z innym… Polakiem Gaworem przez położenie na łopatki. W półfinale przegrał z Rosjaninem Alekseevem. Rosjanin nie stracił punktu w trzech walkach i został mistrzem świata. Olejnik nie musiał walczyć o brąz z innym Rosjaninem Skurikhinem. Ten w wyniku kary nie został dopuszczony do walki o ten krążek. W kategorii do 97 kg również jedną walkę wygrał Zdzisław Brzozowski, co dało brązowy krążek. Pokonanie Amerykanina Contarino umożliwiło to. Dwie pozostałe walki przegrał. W tej kategorii rywalizacja toczyła się systemem każdy z każdym, gdyż wystartowało tylko 4. zawodników.

MEDALIŚCI PIERWSZEGO DNIA MISTRZOSTW ŚWIATA WETERANÓW :

SREBRO – Edward Masełko ( dywizja F, 69 kg)

SREBRO – Janusz Żurawski (dywizja F, 130 kg)

BRĄZ – Rafał Kiełpiński (dywizja B, 63 kg)

BRĄZ – Jarosław Czerczak (dywizja B, 97 kg)

BRĄZ – Mirosław Wieczorkiewicz (dywizja E, 97 kg)

BRĄZ – Władysław Olejnik (dywizja F, 58 kg)

BRĄZ – Zdzisław Brzozowski (dywizja F, 97 kg)

Polską siłą jak widać byli pierwszego dnia weterani w kategorii wagowej do 97 kg…

Oprócz medalistów startowało jeszcze ośmiu reprezentantów Polski, ale tylko dwóch z nich dotarło do walki o brązowy medal i w tych walkach gładko ulegli rywalom.