Zapasy – MŚ weteranów : Sobolewska też złota jak Wroński

Janina Sobolewska w niedzielę poszła śladem Andrzeja Wrońskiego i zdobyła złoty medal w dywizji A, w kategorii wagowej do 58 kg. Pokonała między innymi Karolinę Wieczorek, która sięgnęła po srebro. Weterani do worka medali dorzucili 5 krążków : 2 srebra i 3 brązy. Tym samym polska reprezentacja w stylu wolnym na zakończonych w niedzielę MŚ weteranów zdobyła aż 18 medali : 2 złota, 6 srebrnych medali i 10 brązowych.

W niedzielę w Wałbrzychu zakończyły się mistrzostwa świata weteranów. Ciężko napisać, że też weteranek, bo wystartowały trzy! Jedna Japonka i dwie Polki… Toczyło się to wszystko tylko w jednej kategorii wagowej i w jednej dywizji. Ogólnie dla weteranek przewidzianych jest po 6 kategorii wagowych w trzech dywizjach. To dopiero jednak w przyszłości, gdyż po prostu jeszcze nie ma, jak widać, w tej młodej dyscyplinie za dużo weteranek. W Wałbrzychu były trzy. Pokonać Japonkę to jest zawsze wielkie osiągnięcie w zapasach kobiet więc nie ma co umniejszać sukcesów Polek. Obie pokonały Kaori Nakamurę. Mało tego. Obie nasze weteranki położyły Japonkę na łopatki!!! Żeby tak było w kadetkach, juniorkach czy seniorkach. Na razie można pomarzyć… Janina Sobolewska w dywizji A, w kategorii wagowej do 58 kg zdobyła drugi złoty medal dla Polski po złocie Andrzeja Wrońskiego. Pokonała Karolinę Wieczorek gładko, ale Karolina sięgnęła po srebro. Więc wszystkie nasze weteranki zdobyły medale… Sto procent skuteczności.

Weterani, których było zdecydowanie więcej tak mniej więcej o 390 osób niż weteranek dorzucili w niedzielę 5 medali. Obyło się bez złota. Jeden portal podaje, że weterani zdobyli 14 medali, a drugi, że 19… Z oficjalnej strony MŚ weteranów wynika dla mnie, że 18…

Najbliżej złotego medalu w niedzielę był Wojciech Bernardelli. W dywizji A, w kategorii wagowej do 69 kg przegrał minimalnie bój o złoto z Rosjaninem Kaitovem 1:2. W półfinale pokonał innego reprezentanta Polski Mirosława Slawczewa. Mirosław do boju o brązowy medal jednak nie mógł stanąć w wyniku kontuzji. Ciekawe polskie nazwiska w tej kategorii wagowej…

Srebrny krążek wywalczył również w dywizji A, w kategorii wagowej do 97 kg Krzysztof Czerczak. Jarosław Czerczak w dywizji B w tej samej kategorii wagowej zdobył w piątek brązowy medal. Krzysztof przegrał jedną walkę z Finem Alim Darakhshanifaranem. Fin ten wygrał wszystkie walki i zdobył złoty medal. Polak pozostałe 3 walki wygrał bez straty punktu i zasłużenie sięgnął po srebro. 10:0, 5:0 i 5:0 to bilans jego walk.

W dywizji A, w kategorii wagowej do 58 kg brązowy medal wywalczył Adam Zakrzewski. Trudne to nie było, gdyż startowało trzech zawodników… Pan Adam dwa razy został położony na łopatki, ale na podium stanął.

Adam Królak w dywizji A, w kategorii wagowej do 130 kg, żeby zdobyć brązowy krążek musiał pokonać jednego rywala. Startowało bowiem czterech zawodników… Pan Adam stanął na wysokości zadania i dokonał tej sztuki. Wygrał 4:3 z Japończykiem Shishido. W dwóch wcześniejszych walkach nie miał nic do powiedzenia i przegrał przez przewagi punktowe.

Ostatni brązowy medal i ostatni zdobyty przez reprezentację Polski wywalczył Andrzej Stolarski. W dywizji G, w kategorii wagowej do 63 kg musiał tylko stanąć na macie dwa razy, żeby zdobyć brąz. Walczyło tu trzech zawodników. Pan Andrzej jedną walkę przegrał przez przewagę punktową, a w drugiej nie powalczył w wyniku nałożonej kary.

Jedno ze źródeł podaje, że brąz wywalczył też Kazimierz Polec w dywizji G, w kategorii wagowej do 85 kg. Było tu czterech zawodników, a pan Kazimierz przegrał 3 walki… Dla mnie jest to niedopatrzenie, ponieważ Polec jest sklasyfikowany na 4. miejscu.

Do boju stanęło w Wałbrzychu w hali Aqua Zdrój 44. weteranów i prawie połowa wywalczyła medale. Ostateczny dorobek to 18 medali : 2 złote medale, 6 srebrnych i 10 brązowych.