1 dzień do Baku: Pływanie w płetwach dyscypliną pokazową!

Dwadzieścia dyscyplin, w których będzie się toczyć walka o medale na Igrzyskach Europejskich w Baku to nie wszystko, co w ramach sportowych emocji przygotowali dla nas gospodarze. Swoje pięć minut w Baku Aquatics Centre będzie miało również pływanie w płetwach, które zostało dyscypliną pokazową!

Na dzień przed Ceremonią Zamknięcia, dokładnie w sobotę 27 czerwca, a więc w dniu, w którym odbędą się ostatnie pływackie finały Igrzysk Europejskich, do wody wskoczą również specjaliści od pływania w płetwach (finswimming).

Najlepsi zawodnicy Europy w dyscyplinie, która z każdym rokiem zdobywa coraz większą popularność, będą rywalizować na dystansie 50 i 100 metrów w trzech konkurencjach: pływaniu pod wodą ze wstrzymanym oddechem, pływaniu po powierzchni z tzw. „fajką” (rurką, która po przyłożeniu do ust umożliwia oddychanie pod wodą) oraz w pływaniu pod wodą z butlą tlenową.

By zobrazować jak szybka jest rywalizacja w płetwach, wystarczy podać przykład porównania rekordów świata na 50 m w pływaniu pod wodą na bezdechu. Najlepszy czas w historii tej konkurencji wynosi 13.85 s i należy od roku do Pawła Kabanowa z Rosji. Rekord w pływaniu bez płetw to wynik Cesara Cielo z Brazylii – jest równy 20.91 s, a więc jest gorszy o ponad siedem sekund!

Warto dodać, że pływanie na płetwach znalazło się w programie World Games, które już w 2017 roku odbędą się we Wrocławiu. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password