10 dni do igrzysk: Kolejne informacje z Baku

Igrzyska Europejskie w Baku już tuż tuż. Nerwowo odliczamy godziny do początku uroczystości otwarcia igrzysk, a przede wszystkim do pierwszych startów polskich sportowców. Każdy dzień przynosi ciekawe informacje o tym co się dzieje w Baku i czego będziemy świadkami już od 12 czerwca. Oto kilka z nich.

W ostatnich dniach w Baku pojawiły się wreszcie dekoracje, które uświadamiają nam, że stolica Azerbejdżanu będzie gospodarzem historycznego sportowego wydarzenia. Na ulicach pojawiło się mnóstwo banerów i flag z symbolami igrzysk, Największy, mający powierzchnię 1920 metrów zawisł na Hotelu Marriot  na Placu Wolności w centrum miasta. Banerów, flag, bilbordów jest w Baku ponad 50 000! Co ciekawe w barwy i znaki graficzne Baku2015 przyozdobiono kilkanaście samolotów azerskich linii lotniczych, w tym dwa dreamlinery, latające na trasach transatlantyckich.

Transmisje z Baku obejrzą mieszkańcy 140 krajów na całym świecie. W ostatnich dniach do tego grona dołączyła Nowa Zelandia. Wciąż nie jest jasne, czy igrzyska zobaczą Rosjanie, choc wydaje się mało prawdopodobne, by żadna rosyjska stacja nie wykupiła praw do przekazu z Baku. Igrzyska będzie też można oglądać na youtube i baku2015.com.

Tymczasem olimpijski ogień kontynuuje swoją wędrówkę przez Azerbajdżan. Ostatnio gościł w prastarej stolicy Azerbejdżanu Shamakhi, położonej w górach Kaukazu, w 1191 roku zniszczonej przez potężne trzęsienie ziemii, co było powodem przeniesienia stolicy właśnie do Baku. Jak zawsze w kolejnych miastach – przystankach olimpijskiejsz sztafety, odbył się Festiwal Ognia, w którym uczestniczyli sportowcy, oficjele i miejscowa ludność.

Poznajemy składy kolejnych reprezentacji. Czarnogórcy wyślą do Baku 55 sportowców. W składzie dominują lekkoatleci, którzy na Stadionie Olimpijskim będą rywalizowali i o medale i o awans do wyżej ligi drużynowych mistrzostw Europy. O medale postara się zapewne drużyna waterpolistów. Ponadto sportowcy z Czarnogóry wystartują w judo, boksie, karate, kolarstwie, strzelectwie i taekwondo. 

Podobny skład wysyłają do Baku Maltańczycy – dominują w ich składzie lekkoatleci i waterpoliści. Ponadto reprezentantów Malty zobaczymy w strzelectwie, kolarstwie, triathlonie, judo i badmintonie. 

Jutro kolejne informacje z gorącego Baku.

Bartosz Szafran4868 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password