Kolarstwo – Vuelta: 11 etap dla Frooma, Quintana wciąż liderem.

11 etap „La Vuelty” prowadził spod Muzeum Jurajskiego w miejscowości Colunga do Peña Cabarga. Był to szybki i emocjonujący wyścig, który nie przyniósł jednak znaczących zmian w czołówce.

Etap 11 był charakterystyczny dla hiszpańskiego touru. Został określony jako „płaski” przez organizatorów i przez większość mającej niespełna 170 kilometrów trasy rzeczywiście taki był, jednak wieńczył go ciężki ponad 5-kilometrowy podjazd, którego nachylenie osiągało nawet 18%, a średnio wynosiło 9,8%. Przez większą część wyścigu kolarze jechali bardzo szybko (ok. 60 km/h). Mniej więcej po 65 kilometrach od peletonu oderwała się grupa 23 kolarzy, wśród których znaleźli się między innymi Zdenek Stybar (Etixx), Martijn Keizer (Lotto Jumbo) i Pierre Rolland (Cannondale). Gdy przewaga ucieczki urosła do ponad 5 minut za pogoń wziął się peleton napędzany przez Movistar (ekipa prowadzących w wyścigu Quintany i Valverde) oraz Tinkoff (w którym jeździ inny kandydat do czerwonej koszulki – Alberto Contador). Na mniej niż 50 kilometrów przed metą był lotny finisz w Suances wygrany przez wspomnianego wcześniej Stybara. Po nim linię premii przekroczyli Jan Bakelants (AG2R) i Christoph Pfingtsen (Bora-Argon). Cały czas niebezpiecznie zbliżał się peleton, co sprowokowało Janse van Rensburga (Dimension Data) do ataku z ucieczki. Nieudanego. Peleton cały czas stopniowo zmniejszał stratę do uciekających. Na 9 kilometrów przed metą wynosiła ona 40 sekund, a mocne tempo wciąż nadawał Tinkoff. Contador zapowiadał walkę o zwycięstwo na tym etapie, więc ekipa pomagała jak tylko mogła. Już na początku finałowej wspinaczki zaatakował zespół lidera wyścigu. Szybko wyprzedzał słabnących na podjeździe zawodników z ucieczki. Z przodu trzymali się Ben Hermans (BMC) i Bakelants, jednak ten drugi nie wytrzymał tempa. Hermans też został złapany. Na 1,5 km przed metą zaatakował Esteban Chaves. Po chwili wypredzili go jednak Froome i Quintana, którzy rozstrzygnęli etapowe zwycięstwo między sobą. Pierwszy na mecie zameldował się Brytyjczyk. Drugi był Quintana, a trzeci, ze stratą 6 sekund Valverde. Plany nie powiodły się Contadorowi, był piąty i stracił tyle co jego rodak. W klasyfikcji generalnej liderem pozostał Kolumbijczyk, a na drugie miejsce wskoczył Chris Froome. Michał Gołaś był 147 ze stratą 11 minut i 28 sekund.

Wyniki etapu:

Klasyfikacja generalna

Szymon Frąckiewicz464 Posts

<p>Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Wierny słuchacz muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password