123 lata Ruchu Olimpijskiego – dziś Dzień Olimpijski

TestYou Brain - Be a champion - train your brain with light semaphores

Sobota, 23 czerwca 1894 – po tygodniu obrad na Kongresie dla Wskrzeszenia Igrzysk Olimpijskich powstaje Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Dziś obchodzimy 123-lecie tego wydarzenia.

Przygotowania do Kongresu trwały prawie dwa lata. 25 listopada 1892 roku baron Pierre de Coubertin, ówczesny sekretarz generalny Unii Francuskich Związków Sportów Atletycznych, wygłosił odczyt na Sorbonie, w którym głośno wyraził swoją wizję wskrzeszenia igrzysk olimpijskich. Rok później wraz z Amerykaninem Williamem Sloane’m oraz Brytyjczykiem Charlesem Herbertem rozpoczęli przygotowania do kongresu poświęconemu zgłębianiu i propagowaniu ćwiczeń amatorskich. Dopiero zaproszenia rozesłane w styczniu 1894 roku mówiły o omówieniu na nim idei wskrzeszenia igrzysk olimpijskich. Marzenie de Coubertina stało się rzeczywistością w czerwcu, kiedy to powstał MKOl. Wkrótce ogłoszono, że pierwsze igrzyska nowożytne odbędą się dwa lata później w Atenach.

Stoją od lewej: Willibald Gebhardt (Niemcy), Jiří Guth-Jarkovský (Czechy), Ferenc Kemény (Węgry), Viktor Balck (Szwecja); siedzą od lewej: Pierre de Coubertin (Francja), Demetrios Vikelas (Grecja), Aleksiej Butowski (Rosja)

W 1948 roku podczas 41. Sesji MKOl w Sankt Moritz postanowiono uczcić rocznicę powstania MKOl po raz pierwszy, ogłaszając 23 czerwca Dniem Olimpijskim. Miał on na celu również propagowanie sportu wśród ludzi, niezależnie od wieku, płci czy zdolności sportowych. W 1987 roku wydarzenie to nabrało znaczenia międzynarodowego, kiedy to za organizację uroczystości Dnia Olimpijskiego zabrały się Narodowe Komitety Olimpijskie. Od tamtej pory na całym świecie między 17 a 24 czerwca odbywają się imprezy, mające na celu popularyzację idei olimpijskich poprzez uprawianie sportu, naukę oraz odkrywanie nowych dyscyplin.

Oto jak w tym roku Dzień Olimpijski świętują wybrane kraje:

Polska – 19 czerwca obchody odbyły się w Płocku. Uczestnicy mogli pobiec w biegach na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych, ale też wziąć udział w konkursach np. w przeciąganiu liny czy tenisie na wózkach, a także obejrzeć prace plastyczne o tematyce olimpijskiej. Ćwiczenia na ergometrze wioślarskim poprowadził brązowy medalista olimpijski z Barcelony Wojciech Jankowski, a w tajniki badmintona wprowadzał czterokrotny olimpijczyk Michał Łogosz.

Australia – Dzień Olimpijski organizowany jest w szkołach. Nauczyciele są zachęcani do rejestracji na stronie Australijskiego Komitetu Olimpijskiego i ściągania materiałów, według których mogą przeprowadzić z uczniami lekcje w duchu olimpizmu. Ponadto na zajęcia zapraszani są australijscy sportowcy – idole i wzory do naśladowania dla uczniów.

Francja – W związku z kandydaturą Paryża do miana organizatora igrzysk w 2024 roku centrum miasta w dniach 23-24 czerwca zamieni się w wielki park sportowy rozciągający się wzdłuż Sekwany od Wieży Eiffla aż do katedry Notre-Dame. Na rzece z kolei pojawi się pływająca bieżnia lekkoatletyczna.

Niemcy – Nasi zachodni sąsiedzi swoje uroczystości zorganizowali 22 czerwca w Kolonii. Głównym organizatorem obchodów była Niemiecka Akademia Olimpijska, a odbyły się one nad Renem na terenie Muzeum Olimpijskiego. Oprócz udziału w grach sportowych uczestnicy mogli porozmawiać z zaproszonymi sportowcami, zarówno pełnosprawnymi, jak i paraolimpijczykami.

Nowa Zelandia – Ze względu na to, że w kraju ptaka kiwi panuje obecnie zima, organizatorzy uroczystości w Auckland zdecydowali się na „Dzień Olimpijski na lodzie”. Główną atrakcją 21 czerwca były otwarte treningi curlingowe na lodowisku w Auckland, podczas których pojawiło się wiele osób, które do tej pory nie miały z tą dyscypliną kontaktu.

Węgry – Przygotowania do organizacji Europejskiego Festiwalu Olimpijskiego Młodzieży w Győr są już na ukończeniu. 23 czerwca ogień olimpijski, który rozpali znicz w Győr podczas ceremonii otwarcia, dotrze do Budapesztu. Przyjęcie ognia na Placu Bohaterów będzie rozpoczęciem nocy pełnej sportowych doznań – do godziny 4:00 będzie można spróbować swoich sił w 15 różnych formach sportowej aktywności, zarówno na samym Placu Bohaterów, jak i w znajdującym się w jego pobliżu miejskim Városliget.

Dzień Olimpijski jest też świetną okazją do promocji idei olimpijskich poprzez media społecznościowe. Na specjalnie przygotowanej stronie można śledzić aktywność zawierającą hasztag #OlympicDay.

A na Olympic Channel można obejrzeć przygotowaną z okazji Dnia Olimpijskiego serię „Sports Swap„, w której olimpijczycy zamieniają się dyscyplinami – mają oni jeden dzień, aby nauczyć się nowej dyscypliny sportu, a następnie prezentują nabyte zdolności. W programie wzięli udział m.in. bokser Joe Joyce, curler Niklas Edin czy gimnastyczka Margarita Mamun.

Wojciech Nowakowski2374 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password