Zapasy – MŚ juniorów: Bez wygranej walki klasyków

Styl klasyczny już za nami. Na MŚ juniorów w Macon rozdano kolejne medale w ośmiu kategoriach wagowych, a w 5 z nich walczyli reprezentanci Polski. Niestety zaprezentowali się bardzo mizernie. 5 porażek i szybkie odpadnięcie z turnieju. Ich rywale nie docierali nawet do strefy medalowej więc nie można mówić, że byli to zapaśnicy poza zasięgiem naszych młodych klasyków…

Nasi juniorzy dostosowali się poziomem do seniorów, z których żaden nie zakwalifikował się na Igrzyska w Rio. Zapasy w stylu klasycznym, które przynosiły tyle medali, nie tylko na Igrzyskach Olimpijskich, są w odwrocie i kryzysie. Pokazały to walki juniorów. Przegrywali oni z Bułgarem, Francuzem i Finem pierwszego dnia, a przecież te nacje nie są potęgami w zapasach. Drugi dzień i start dwóch Polaków też nie przyniósł radości.

W kategorii wagowej do 84 kg Oskar Czyżewski przegrał wyraźnie z… Finem Metsomaeki. Wysoka porażka 1:6 chluby nie przynosi. Fin oczywiście nic nie zwojował w tym turnieju, bo trafił na jednego z faworytów Turka Ali Cengiza. Po tej porażce walczył dzielnie, ale do strefy medalowej z repasaży nie awansował. Jego porażka z Turkiem oznaczała koniec rywalizacji dla Polaka.

W kategorii wagowej do 120 kg mieliśmy Rafała Płowca. Nie walczył ani z Finem, ani Bułgarem czy Francuzem, ale z Uzbekiem Rakhmatovem. Przegrał minimalnie 5:6. Uzbecy liczą się w zapasach, więc małe nadzieje na awans Polaka do repasaży były. Niestety Uzbek nie sprostał w następnej walce Węgrowi Almasiemu, ulegając mu bardzo wyraźnie. To również oznaczało wyeliminowanie naszego zawodnika z turnieju.

Bilans naszych juniorów w klasyku to 0 zwycięstw i 5 porażek. Na dodatek nie walczyli oni z faworytami. Nie walczyli też z zawodnikami, którzy niespodziewanie mieli bardzo dobry dzień. A zatem szkoda… Jutro do boju ruszają panie w pierwszych czterech kategoriach wagowych i oby humory w polskiej ekipie po tych startach były lepsze. Jak pokazało Rio na kobiety można liczyć.

A co się zdarzyło dziś na matach w Macon w czterech kategoriach wagowych w których rozdano medale – ostatnie cztery w klasyku?

55 kg – Zwyciężył w tej wadze Gruzin Dato Chkhartishvili, tym samym zdobywając dla Gruzji drugi złoty medal w tych MŚ. Pokonał w finale po wyrównanej walce Japończyka Yo Nambę 3:2. Brązowe medale dla Dalkhaniego z Iranu i Topchubaeva z Kirgistanu.

66 kg – Wielki faworyt – Gruzin Ramaz Zoidze, obrońca mistrzowskiego tytułu nie zawiódł oczekiwań. Natomiast brązowy medalista MŚ kadetów Ukrainiec Parviz Nasibov pożegnał się z turniejem już po pierwszej walce. Jego rywal Rosjanin Yarbilov też nic nie zwojował i został wyeliminowany już po następnej walce. W finale Zoidze nie pozostawił złudzeń Kazachowi Kaharmanovi Kissymetovovi, jak też żadnemu rywalowi w tym turnieju. Brązowe medale dla Egipcjanina Elsayeda, który wyeliminował wcześniej Yarbilova i dla Azera Dadova.

84 kg – Tutaj bój o tytuł mistrza świata stoczyli w finale wielcy rywale. Był to rewanż za MŚ juniorów sprzed roku. Wygrał wtedy Turek Ali Cengiz. Jest on też aktualnym wicemistrzem Europy juniorów z tego roku. Pokonał Azera Islama Abbasova, który jest też trzykrotnym mistrzem Europy. W Macon górą był Azer, który wygrał w finale po zaciętym boju 3:2 i w MŚ panowie są tym samym na remis. Brązowe medale dla Irańczyka Abdevali i Azara z Algierii.

120 kg – Dwóch zawodników typowanych do medali spotkało się już w pierwszej walce. Broniący tytułu Zviadi Pataridze z Gruzji pokonał mistrza świata kadetów Irańczyka Amina Mirzazadeha. Gruzin dotarł do finału, czym umożliwił walki w repasażach Irańczykowi. Ten wykorzystał szansę, ale w pojedynku o brąz uległ Węgrowi Almasiemu. Drugi brązowy medal dla Ormianina Khachatryana. Pataridze obronił tytuł w wielkim stylu, szybko rozprawiając się z rywalami i nie pozostawiając wątpliwości, kto jest najlepszy w tej kategorii wagowej. W finale pokonał Turka Yildirima 10:0! Wielki dzień dla Gruzji i trzecie złoto.

Tak zakończyły się walki w stylu klasycznym. Dominacja Gruzinów, którzy wygrywali w 4 z 8 kategorii wagowych. Pozostałe złote medale trafiły do Azerbejdżanu, Rosji, Kirgistanu i Kazachstanu.

Klasyfikację medalową wygrali Gruzini 4-0-1. Kazachowie zajęli drugie miejsce 1-1-0, a trzecie przypadło Rosji 1-0-2. Dwa srebrne krążki zdobyli Turcy. Po 2 brązowe krążki mają takie nacje jak Iran, USA, Armenia i Węgry. Na podium stawali też zawodnicy z Egiptu czy Algierii. Polacy natomiast nie wygrali żadnej walki.

Autor: Marcin Jaskuła

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password