Belaud Mistrzem Świata Juniorów, Polacy o krok od drużynowego medalu

Francuz Valentin Belaud zdobył złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów w pięcioboju nowoczesnym. Srebrny medal trafił do Ukraińca, Denisa Pavlyuka, natomiast brąz zgarnął reprezentant Irlandii, Arthur Laningan-O’Keffee.

Najlepszym szermierzem wśród juniorów okazał się Irlandczyk – podopieczny polskiego szkoleniowca, Marka Makaya, wygrał 25 pojedynków na szpady zgarniając w pierwszej konkurencji 1000pkt. Drugie miejsce ex aequo zajęli Czech Martin Bilko i Włoch Andrea Pucciariello, którzy odnieśli po dwa zwycięstwa mniej. Wysokie, ósme miejsce, z 20 wygranymi na koncie zajął Przemysław Kryczka, 20. z 16 zwycięstwami na koncie był Jarosław Świderski, a Sebastian Stasiak z zaledwie 13 wygranymi pojedynkami był 31.

Na basenie, podobnie jak w piątkowych zawodach pań, najszybszy był rekordzista świata – James Cooke przepłynął 200m stylem dowolnym w czasie 1:58:22. Oprócz niego tylko dwóch zawodników zdołało przełamać barierę dwóch minut – Maksim Kustov (1:58.52) i Simon Casse (1:59.81). Dla Rosjanina ten wynik oznaczał awans na drugie miejsce w klasyfikacji łącznej. Prowadzenie utrzymał Lanigan-O’Keeffe, natomiast Bilko spadł na trzecią pozycję. Najszybszym Polakiem w wodzie był Jarosław Świderski (2:03.87), który awansował utrzymał dzięki temu 20. lokatę. Sebastian Stasiak z czasem 2:05.66 awansował na 29. miejsce, natomiast Przemysław Kryczka (2:07.43) zaliczył spadek na miejsce 14.

W jeździe konnej pięciu zawodnikom udało się przejechać trasę bezbłędnie. Jednym z nich, w dodatku najszybszym, okazał się nasz reprezentant, Jarosław Świderski, który awansował tym samym na 12. pozycję. Awans z wynikiem 1200pkt. zaliczył także Martin Bilko, który powrócił na zajmowaną po szermierce drugą lokatę, wyprzedzając tym samym Kustova. Prowadzenie, pomimo dwóch zrzutek, utrzymał Arthur Lanigan-O’Keeffe. Nie najlepiej na parkurze spisał się Przemysław Kryczka, który z wynikiem 1140pkt. spadł na 15. pozycję w klasyfikacji łącznej. Jeszcze gorszy występ zaliczył Sebastian Stasiak – wynik 972pkt. był nie tylko najgorszym w trzeciej konkurencji, ale oznaczał dla naszego reprezentanta spadek na ostatnie, 36. miejsce.

Na starcie kombinacji Irlandczyk miał 12 sekund przewagi nad Bilkiem i 22 nad Kustovem. Jak się okazało, tylko zawodnik z „Zielonej Wyspy” znalazł się na podium i to na jego najniższym stopniu. Złoty medal trafił do najlepszego nie tylko w całych zawodach, ale także również w kombinacji Francuza Valentina Belaud, który na starcie biegu połączonego ze strzelaniem tracił do Irlandczyka 39 sekund. Cztery sekund za Belaudem do mety dobiegł Denys Pavlyuk z Ukrainy, a po kolejnych czterech sekundach zawody zakończył Lanigan-O’Keeffe, zdobywając jednocześnie pierwszy w historii medal dla Irlandii na zawodach międzynarodowych. Bardzo dobrze w kombinacji spisał się Przemysław Kryczka, który ostatecznie zajął ósme miejsce w klasyfikacji łącznej. Na 12. miejscu sklasyfikowany został Jarosław Świderski, a na 34. pozycji zmagania zakończył Sebastian Stasiak.

W klasyfikacji drużynowej złoty medal zdobyli Rosjanie, którzy wyprzedzili Francuzów i Czechów. Tuż za podium znalazła się nasza trójka, która wyprzedziła m. in. Mistrzów Świata Juniorów w sztafecie, Koreańczyków. W niedzielę odbędzie się ostatnia konkurencja rozgrywanego w Drzonkowie czempionatu – sztafeta mieszana.