Kajakarstwo: Tylko trzy medale Mistrzostw Europy [aktualizacje]

To już ostatni dzień Mistrzostw Europy w kajakarstwie i parakajakarstwie. Do tej pory na koncie reprezentacji Polski jest sześć krążków. Mamy nadzieję, że ta liczba dziś się co najmniej podwoi. Szans na to jest bardzo wiele – zostaną rozegrane finały na 200 i 500 metrów, a na koniec dnia pięciokilometrowe maratony. Zapraszamy do śledzenia naszej aktualizowanej relacji z Brandenbura.

Polacy kończą Mistrzostwa Europy z trzema medalami wśród pełnosprawnych i pięcioma niepełnosprawnych kajakarzy. To wynik najsłabszy od lat. Trzeba jednak powiedzieć, że imprezą docelową w tym sezonie są moskiewskie mistrzostwa globu, a te zaczną się raptem za trzy tygodnie. Oby tam było lepiej.

Ostatnim akcentem mistrzostw był wyścig na 5 km w K1 mężczyzn. Bartosz Stabno był 14., a wygrał Max Hoff z Niemiec.

Marcin Grzybowski w C1 na dystansie 5 kilometrów zajął 4. miejsce. Do medalu zabrakło mu jednak aż 20 sekund. Złoto na tym dystansie wywalczył Sebastian Brendel z Niemiec.

Anna Włosik reprezentowała Polskę w maratońskim wyścigu K1. Przepłynięcie 5 kilometrów zajęło jej 23 minuty. Do zwyciężczyni, Węgierki Eriki Medveczky straciła ponad minutę i zajęła 13. miejsce.

Do końca mistrzostw pozostały do rozegrania trzy wyścigi maratońskie – na 5 km w K1 kobiet i mężczyzn oraz C1 mężczyzn.

Bardzo miłą niespodziankę sprawili Tomasz Kaczor i Vincent Słomiński. Brązowy medal naszej osady w konkurencji C2 500 metrów to największy sukces młodych zawodników w karierze. Wyprzedzili ich tylko Rosjanie – z gwiazdą mistrzostw Aleksiejem Korowaszowem i Rumuni.

Medalu doczekaliśmy się wreszcie w finale K2 kobiet na 500 metrów. Karolina Naja i Beata Mikołajczyk okazały się wolniejsze jedynie od Węgierek  Szabo i Csipes i zasłużenie wywalczyły srebrny medal Mistrzostw Europy.

Ósme miejsce w finale K1 500 metrów wywalczył Bartosz Stabno. Dla niego sukcesem był już sam awans do czołowej dziewiątki. Nasz młody kajakarz nie miał szans na nawiązanie walki o medale. Zloto wypływał sobie reprezentant gospodarzy Tom Libscher.

Drugie z rzędu złoto wywalczyli Czesi. Martin Fuksa wygrał wyścig kanadyjkowych jedynek na 500 metrów. Polak Marcin Grzybowski popłynął na miarę swoich możliwości – zajął miejsce szóste.

Słabo zaprezentowała się męska kajakowa czwórka. Paweł Florczak, Rafał Maroń, Rafał Rosolski i Piotr Siemionowski do mety finału wyścigu na 1000 metrów dotarła dopiero na ósmym miejscu. Wygrali Czesi przed Słowakami.

Ostatnia sesja finałowa rozpoczęła się od finału K1 kobiet na 500 metrów. Startowała w nim Ewelina Wojnarowska. Była w stawce walczącej o podium, ale w końcówce osłabła i przypłynęła na 5. miejscu. Drugie złoto wywalczyła w tych mistrzostwach Danuta Kozak z Węgier.

W ostatnim finale na 200 metrów – C1 kobiet – złoto przypadło Bułgarce Stanilli Stamenowej.

Karolina Naja i Betata Mikołajczyk nie są jeszcze w optymalnej formie, co widać było w wyścigach eliminacyjnych. W finale nieźle wystartowały, ale potem traciły. Zajęły w efekcie siódme miejsce. To porażka brązowych medalistek z Londynu. Dziś wystartują raz jeszcze – w finale na 500 metrów, tam powinny postarać się o medal. Triumfowały Białorusinki Tsiskiewicz i Litwinczuk.

Złoty medal w finale K2 mężczyzn wywalczyli Niemcy Ronald Rauhe i Tom Liebscher, natomiast C2 wygrali Rosjanie – Korowaszkow, dla którego to było drugie dziś złoto i Iwan Sztyl.

Marta Walczykiewicz jako pierwsza z Polek miała dziś szansę na medal. W finale na 200 metrów jednak popłynęła średnio – nieco spóźniła start i na krótkim dystansie nie zdołała odrobić strat. Zajęła 5. miejsce. Złoto wywalczyła Danuta Koza z Węgier. Wcześniej w K1 mężczyzn triumfował Serb Marko Dragosavljevic, a w C1Rosjanin Aleksiej Korowaszkow.

Denis Ambroziak w finale B zajął 3. miejsce i w klasyfikacji końcowej K1 na 200 metrów był 12. W kanadyjce Michał Lubniewski uplasował się o jedno miejsce niżej, natomiast Bartosz Jonkisz i Dawid Putto swój finał B wygrali.

W sesji porannej odbyły się wyścigi półfinałowe na 200 metrów. Sztuka awansu do finału udała się naszej kobiecej dwójce – Karolinie Naji i Beacie Mikołajczyk, które zajęły 2. miejsce za Serbkami. Niestety nie powiodło się ani Denisowi Ambroziakowi w kajakowej jedynce (popłynie w finale B), ani dwójce męskiej Bartosz Jonkisz i Dawid Putto. Obie osady zajęły w swoich półfinałach czwarte miejsca. Michał Lubniewski w półfinale C1 był szósty i też oczywiście nie awansował do decydującej o medalach rozgrywki.

Tak więc w finałach A na 200 metrów zobaczymy tylko Polki. Mężczyźni zaprezentują się w finałach B swoich konkurencji.

me kajaki 2014

Bartosz Szafran4869 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password