Zimowa Uniwersjada 2017 za 21 dni: Nowe konkurencje w programie

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Już za trzy tygodnie w Ałmatach rozpocznie się 28. Zimowa Uniwersjada. Liczba konkurencji rozgrywanych na tej imprezie nie jest stała i zmienia się w zależności od miejsca organizacji. W tym roku pojawi się wiele nowych konkurencji, a niektóre zostały usunięte z programu.

W 2015 roku Uniwersjadę organizowały wspólnie Szczyrbskie Jezioro (Słowacja) oraz Grenada (Hiszpania), wówczas w programie imprezy znalazło się 67 konkurencji w 11 dyscyplinach. W tym roku młodzi sportowcy będą rywalizować w 87 konkurencjach i 12 dyscyplinach.

Dyscypliną, która ponownie pojawiła się w programie Uniwersjady jest łyżwiarstwo szybkie. Zawodnicy będą ścigać się w 14 konkurencjach (obowiązują te same dystanse co na zawodach Pucharu Świata).

Kolejną dyscypliną w której zaszły zmiany są biegi narciarskie. Dwa lata temu w programie zawodów było 9 konkurencji, zaś teraz doszły dwie kolejne i jest ich łącznie 11. Nowe konkurencje to biegi pościgowe, (kobiety na 5 km, mężczyźni na 10 km) rozgrywane z uwzględnieniem wyników po biegach indywidualnych, na tych samych dystansach. Z tą różnicą iż biegi indywidualne będą rozgrywane techniką klasyczną, zaś biegi pościgowe techniką dowolną.

Liczba konkurencji w narciarstwie alpejskim, jest powiększona o rywalizację drużyn mieszanych w slalomie równoległym i wynosi dziewięć konkurencji.

Narciarstwo dowolne to dyscyplina w której nie zaszły zmiany ilości rozgrywanych konkurencji, w dalszym ciągu jest ich po 4 dla kobiet i mężczyzn. Ale w Ałmatach odbędą się inne konkurencje niż przed dwoma laty. W programie pozostały jazda po muldach i Skicross, zaś usunięto slopestyle i halfpipe. W miejsce tych dwóch konkurencji pojawiły się: jada po muldach podwójnych raz skoki akrobatyczne.

W snowboardzie zastosowano podobny zabieg jak w przypadku narciarstwa dowolnego. Z programu usunięto halfpipe, w jego miejsce pojawił się big air. Organizatorzy wprowadzili także nową konkurencję – slalom równoległy.

Bez zmian pozostały następujące dyscypliny: biathlon, curling, hokej na lodzie, short track, skoki narciarskie, kombinacja norweska i łyżwiarstwo figurowe.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password