Adeus, Rio (1) – Piłka wodna

Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro przeszły już do historii. Nasz podsumowujący cykl rozpoczynamy od piłki wodnej. Przez 15 dni w pływalni Maria Lenk Aquatic Center o olimpijskie złoto rywalizowało 12 zespołów męskich i 8 kobiecych. Turniej nie przyniósł wielkich niespodzianek. Zwycięzcy potwierdzili jedynie swoją dominację w tej egzotycznej dyscyplinie sportowej!

 Turniej mężczyzn 

Rywalizację rozpoczęto od fazy grupowej. Bardziej wyrównana i nieprzewidywalna walka toczyła się w grupie A. Co niektóre spotkania potrafiły kończyć się niespodziewaną porażką faworyta bądź remisem. O tym jak bardzo wyrównana była ta grupa niech świadczy fakt, że zwycięzca – Węgry wygrały zaledwie dwa z pięciu meczów, a ich dorobek punktowy był o tylko jedno oczko większy od trzech niżej notowanych rywali. Ponadto trzy kolejne zespoły, które awansowały do ćwierćfinału, tj. Grecja, Brazylia, Serbia uzbierały na swoim koncie tyle samo, po sześć punktów. Co ciekawe, triumfatorzy igrzysk, Serbowie zajęli w grupie czwarte, ostatnie premiowane awansem miejsce.

Grupę B wygrali z kolei Hiszpanie. W walce o pierwsze miejsce wyprzedzili kolejno Chorwatów, Włochów i Czarnogórców – zespoły, które powalczyły na tych igrzyskach o medale. Tym samym po raz kolejny potwierdziła się reguła, że drużyna, która zajmie pierwsze miejsce w grupie niekoniecznie będzie głównym faworytem w walce o medale.

Do półfinału awansowali trzej podstawowi kandydaci do złota, a zarazem medaliści z Londynu – Chorwaci, Włosi, Serbowie i całkiem sensacyjnie Czarnogórcy. Zespół z Bałkanów pokonał faworyzowanych Węgrów, sprawiając niemałą niespodziankę. Ostatecznie o złoto powalczyli Chorwaci i Serbowie. Było to starcie na najwyższym poziomie, w którym mierzyli się obrońcy olimpijskiego złota oraz obecni mistrzowie świata i Europy. Zwycięstwo przypadło tym drugim. Chorwaci musieli zadowolić się srebrnym medalem. Po brąz zaś sięgnęła reprezentacja Włoch.

Końcowa klasyfikacja 

1. Serbia
2. Chorwacja
3. Włochy
4. Czarnogóra
5. Węgry
6. Grecja
7. Hiszpania
8. Brazylia

Turniej kobiet

W zmaganiach pań wzięło udział nieco mniej, bo osiem reprezentacji. Jak się później okazało zwyciężczynie obu grup spotkały się w finale. Zarówno Włoszki, jak i Amerykanki zgarnęły komplet punktów. Drugie miejsce w grupie A zajęły brązowe medalistki z Londynu – Australijki, zaś w grupie B Hiszpanki. Obie drużyny nie zdołały jednak awansować do półfinału i powalczyć przynajmniej o brąz. W rywalizacji pań zespoły miały jednak nieco większy komfort niż w turnieju panów. Wynik fazy grupowej w przypadku każdego zespołu nie miał wielkiego znaczenia, bowiem do ćwierćfinału i tak awansowały wszystkie cztery drużyny z każdej grupy.

Co ciekawe, ćwierćfinały wygrały zespoły, które zajmowały pierwsze i trzecie miejsca w swoich grupach. Do półfinału awansowały Włoszki, Rosjanki oraz Amerykanki i Węgierki. Udział w finale wywalczyły za to obrończynie tytuły Amerykanki oraz Włoszki. Reprezentantkom Stanów Zjednoczonych udało się powtórzyć sukces z Londynu i po raz kolejny zdobyć złoty medal. Amerykanki zdeklasowały Włoszki i wygrały mecz miażdżącą przewagą 12:4. Brązowy medal wywalczyły z kolei po rzutach karnych Rosjanki.  Tym samym turniej zakończył się wielkim niepowodzeniem dla reprezentacji Węgier. Zarówno panie, jak i panowie nie przywieźli do ojczyzny ani jednego krążka, co dla państwa, w którym piłka wodna jest sportem narodowym oznaczać może jedynie porażkę.

Końcowa klasyfikacja 

1. Stany Zjednoczone
2. Włochy
3. Rosja
4. Węgry
5. Hiszpania
6. Australia
7. Chiny
8. Brazylia

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password