Adeus, Rio (10) – Pięciobój nowoczesny

Polska wiele straciła na tym, że do 2000 roku pięciobój nowoczesny w wydaniu olimpijskim zarezerwowany był tylko dla mężczyzn. Postaci takie jak Anna Sulima, Iwona Kowalewska, Barbara Kotowska czy obecna prezes PZPNow Anna Bajan nie miały okazji wystąpić na najważniejszej imprezie sportowej czterolecia. Przegapiliśmy zatem złote lata żeńskiego pięcioboju, ale dzięki medalowi Oktawii Nowackiej możemy mieć nadzieję na odrodzenie.

This is Rio! – Polski medal numer 300

Podsumowania igrzysk w Rio nie można nie zacząć od medalu Oktawii Nowackiej. Medal jak medal – jedni się go spodziewali bardziej, inni mniej. Nie ulega jednak wątpliwości, że na stałe zapisze się w historii polskiego olimpizmu. Był to bowiem 300. polski medal w historii igrzysk (licząc razem letnie i zimowe). Wywalczony w naprawdę świetnym stylu i trudnych okolicznościach – zaledwie parę miesięcy po kontuzji stopy. Oktawia nie raz zmagała się z ciężkimi urazami, jednak za każdym razem pokazywała, że jest w stanie wrócić w jeszcze lepszej dyspozycji niż przed kontuzją. Tym razem jednak w kilkanaście tygodni musiała zbudować formę na najważniejszą imprezę w dotychczasowej karierze. Udało się – ze swoim jubileuszowym medalem dołącza do Wojciecha Fortuny (medal numer 100) i Waldemara Legienia (medal numer 200).

Odzia300

Nie mogę ci pomóc, jestem koniem

W żeńskich zawodach główne faworytki do złota, Laura Asadauskaite i Lena Schöneborn, poległy na jeździe konnej – obie nie okiełznały swoich wierzchowców i zaliczyły eliminację. Nie tylko one miały zresztą problemy z końmi – oprócz nich z zerowym dorobkiem konkurencję jeździecką ukończyły Haydy Morsy (dosiadająca tego samego konia co Asadauskaite), Donna Vakalis, Leydi Laura Moya (obie na tym samym wierzchowcu) i Ilke Özyüksel.

W rozegranych dzień później zawodach mężczyzn te konie już nie zostały dopuszczone, co nie zmienia faktu, że i tam pojawiły się eliminacje – zero punktów w tej konkurencji uzyskali Dimitar Krastanow, Jan Kuf, Justinas Kinderis i Pawel Iliaszenko. Oprócz Bułgara wszyscy jechali w pierwszej turze, co wykorzystali zawodnicy z drugiej tury, mający dosiadać te same konie – Valentin Prades, Patrick Dogue i Aleksander Lesun zgodnie z przysługującym im prawem poprosili o zmianę wierzchowca na jednego z rezerwowych. Być może ta decyzja dała Rosjaninowi złoty medal?

Wysyp rekordów olimpijskich

Ze względu na zmiany w zasadach rozgrywania zawodów pięciobojowych, które miały miejsce w ciągu ostatniej olimpiady, na zawodach w Rio ustanowiono kilka nowych rekordów olimpijskich. Związane to było po pierwsze ze zmianą dystansu biegu (4×800 m zamiast 3×1000 m), a po drugie z podzieleniem przyznawanej liczby punktów przez cztery (dawniej cztery punkty różnicy oznaczały sekundę różnicy w kombinacji). Najlepsze czasy kombinacji uzyskali Laura Asadauskaite (12:01,01) i Woongtae Jun (11:02,50), natomiast triumfatorzy całych zawodów, czyli Chloe Esposito i Aleksander Lesun, ustanowili rekordy w liczbie punktów (odpowiednio 1372 i 1479). Ponadto padły też nowe rekordy olimpijskie w pływaniu – 2:07,94 wśród kobiet autorstwa Gulnaz Gubajdulliny oraz 1:55,60 wśród mężczyzn autorstwa Jamesa Cooke’a. Najlepszy wynik w historii igrzysk olimpijskich został też uzyskany w szermierce panów – Aleksander Lesun uzyskał wynik 268 pkt.

WYNIKI

Wojciech Nowakowski2316 Posts

<p>Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota – biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password