Adeus, Rio (30) – Kajakarstwo górskie

Zmagania najlepszych „górali” w kajakarskim slalomie na igrzyskach w Rio de Janeiro zakończyły się bez polskich sukcesów. Biało-czerwoni wypadli słabo, a najlepiej zaprezentowali się Marcin Pochwała i Piotr Szczepański. Zupełnie zawiódł Maciej Okręglak, którego start w igrzyskach był największą kadrową niespodzianką. Szkoda, że w Rio zabrakło Mateusza Polaczyka. 

Jeszcze nie tak dawno w gronie wielkiego faworyta do medalu upatrywaliśmy naszego wicemistrza świata z Londynu, Mateusza Polaczyka. Niestety, czwartego zawodnika ostatnich igrzysk zabrakło w Rio, gdyż przegrał krajowe eliminacje z Maciejem Okręglakiem. Ten z kolei zaprezentował się w Brazylii fatalnie. Nie przebrną nawet eliminacji, zajmując ostatecznie 18. lokatę – Jestem załamany. Muszę przespać się z tą porażką, a potem przeanalizować, dlaczego tak się stało. Miałem godnie zastąpić Mateusza, a odpadłem w eliminacjach. Zawiodłem siebie i innych. Jest mi bardzo przykro – powiedział tuż po zawodach, Mateusz Okręglak.

Pozostali Polacy spisali się nieco lepiej od reprezentanta Startu Nowy Sącz. Grzegorz Hedwig zdołał awansować do półfinału, jednak tam nie ustrzegł się błędu i z czterema punktami karnymi zajął w rywalizacji 12. miejsce – niestety nieuprawniające awansem do finału. O sporym pechu może mówić Natalia Pacierpnik. Siódma zawodniczka igrzysk w Londynie zanotowała 11. wynik półfinału, czyli pierwszy, który nie uprawniał awansem do finału. Zdecydowanie najlepiej spisali się Marcin Pochwała i Piotr Szczepańscy. Czwarta osada ubiegłorocznej edycji PŚ rozbudziła nasze apetyty w półfinałowym przejeździe. Zawodnicy KKK Kraków zanotowali czwarty rezultat, tracąc do najlepszych Niemców – Franza Antona i Jana Benziena – 2 sekundy 24 setne. W finale Polacy pojechali bezbłędnie, jednak bardzo zachowawczo. Nie wystarczyło to do miejsca na podium. Ostatecznie z Rio wywieźli 5. lokatę co jest i tak najlepszych osiągnięciem polskich „górali” startujących w igrzyskach.

Podsumowanie startu Polaków 

Miejsce Zawodnik/Zawodniczka/Osada
5. Marcin Pochwała/Piotr Szczepański (C2)
11. Natalia Pacierpnik (K1)
12. Grzegorz Hedwig (C1)
18. Maciej Okręglak (K1)

W klasyfikacji medalowej igrzysk zwyciężyli ex aequo Brytyjczycy i Słowacy. Wyspiarze osiągnęli znakomity sukces dzięki świetnej postawie Josepha Clarka (złoto) oraz parze David Florence i Richard Flourence (srebro). Złoto dla Słowacji wywalczyli kuzyni Ladislav Skantar i Peter Skantar (C2), a srebro Matej Benus w C1. Pozostałe dwa tytuły mistrza olimpijskiego padły łupem Francuzów (Denis Gargoud Chanut) oraz Hiszpanów (Maialen Chourraut). Największą niespodzianką igrzysk można uznać brązowy medal wywalczony przez Japończyka Takuya Haneda w kanadyjkach jedynkach (C1).

Tabela medalowa

Lp. Kraj Złoto Srebro Brąz
1. Wielka Brytania 1 1 0
1. Słowacja 1 1 0
2. Francja 1 0 0
4. Hiszpania 1 0 0
4. Nowa Zelandia 0 1 0
5. Słowenia 0 1 0
5. Australia 0 0 1
5. Czechy 0 0 1
5. Japonia 0 0 1

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password