Ałmaty 2017 – Biegi narciarskie: Mglista dominacja Rosjan, Polacy tylko tłem dla najlepszych

Triumfem Dmitrija Rostovtseva zakończył się dzisiejszy bieg pościgowy na 10 kilometrów mężczyzn stylem dowolnym podczas Zimowej Uniwersjady, która odbywa się w Ałmatach. Po wczorajszej dominacji Rosjan, dziś było podobnie, bo zaraz za swoim kolegą reprezentacji przybiegł drugi z zawodników – Valeriy Gontar. Na trasie oglądaliśmy czterech biało-czerwonych, ale byli oni tylko tłem dla najlepszych. 

Jak informujemy już od wczesnych godzin na łamach naszej strony, pogoda w Ałmatach – lekko mówiąc – nie rozpieszcza. Na szczęście mgła nie przeszkodziła biegaczom w rozegraniu biegu pościgowego na 10 kilometrów stylem dowolnym mężczyzn. Na trasę jako pierwsi wystartowali Rosjanie – Valeriy Gontar i Dmitriy Rostovtsev. Jako 36. ze stratą 2:28 na trasę wyruszył Andrzej Pradziad. Bartłomiej Rucki pojechał z 43. numerem (2:51), Dawid Bril jako 61. (3,35), a Kacper Antolec zamykał stawkę Polaków z 71. numerem (4:12). Na starcie stanęło 87. biegaczy.

W czołówce biegu od początku było bardzo ciekawie. Dwóch liderujących Rosjan, których na starcie dzieliło ledwie 8 sekund szybko połączyli siły i niczym kolarska ucieczka odjechali rywalom. Taka sytuacja miała miejsce do 3. kilometra, kiedy to na zabójczy atak zdecydował się Dmitriy Rostovtsev. Bardzo szybko osiągnął on pół minuty przewagi i było wiadomo, że nikt mu jej nie odbierze, choć na mecie wygrał z kolegą z reprezentacji tylko o 14 sekund. Ciekawie też było w walce o brąz. Francuz Alexandre Pouye trzymał się dzielnie na pierwszej części dystansu, ale potem odpadł z czołówki, spadając na 5. lokatę. Trudy dzisiejszej rywalizacji najlepiej wytrzymał reprezentant Armenii Siergiey Mikayelyan i to on finiszował jako 3., zdobywając brązowy medal.

Biało-czerwoni nie zawiedli, bo i na bardzo wartościowy rezultat liczyć było bardzo trudno. Najwyżej sklasyfikowanym biało-czerwonym został Andrzej Pradziad, który najpierw spadł o cztery pozycje, ale potem ambitnie walczył i udało mu się osiągnąć nawet awans o jedną pozycję – zajął 35. lokatę, ze stratą 5:07,6. W okolicach 50. miejsca kręcił się przez cały bieg Bartłomiej Rucki, ale w końcówce zaliczył niewielki awans i zakończył zawody na 46. miejscu. Najbardziej zadowoleni możemy być dziś chyba z postawy Kacpra Antolca. Polak startował z odległym 71. numerem, ale na trasie spisał się bardzo dobrze, zaliczając awans o 20. miejsc! Stawkę Polaków zamknął 70. dzisiaj Dawid Bril.

1. Dmitriy Rostovtsev – Rosja – 26:12,5
2. Valeriy Gontar – Rosja +14,7
3. Siergiej Mikayelyan – Armenia +52,0
4. Vitaliy Pukhkalo – Kazachstan +1:04,1
5. Alexandre Pouye – Francja +1:15,0
6. Naoto Baba – Japonia +1:21,9
7. Rinat Mukhin – Kazachstan +1:22,3
8. Siergiej Malyshev – Kazachstan +1:43,7

=================================

35. Andrzej Pradziad – Polska +5:07,6
46. Bartłomiej Rucki – Polska +6:00,5
51. Kacper Antolec – Polska +6:17,4
70. Dawid Bril – Polska +9:27,9

 

Radosław Kępys486 Posts

<p>Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów – od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password