Ałmaty 2017: Hokeiści na start!

Jeszcze przed oficjalną ceremonią otwarcia 28. Zimowej Uniwersjady w Ałmatach swoją rywalizację rozpoczęli hokeistki i hokeiści. Pierwszego dnia turnieju rozegrano pięć spotkań – trzy panów i dwa pań.

TURNIEJ MĘŻCZYZN

Słowacja – Wielka Brytania 9:0 (3:0, 2:0, 4:0)

Nie przyniosło nam za wiele emocji pierwsze spotkanie tegorocznej Uniwersjady. Zgodnie z przewidywaniami Słowacy pewnie zwyciężyli w meczu inaugurującym zmagania w grupie B Brytyjczyków 9:0. Strzelanie już w 3. minucie rozpoczął Edmund Piecka zdobywając bramkę… w liczebnym osłabieniu. W pierwszej tercji na listę strzelców wpisali się jeszcze Ivan Jakubik i Tomas Hluch, a po przerwie – ponownie Piecka oraz Michal Pichnarcik. Brytyjczycy zdecydowali się na zmianę bramkarza, ale nie przyniosło to oczekiwanego efektu. W ostatnich dwudziestu minutach dzieła zwycięstwa dopełnili Jakub Loydl oraz Hluch i dwukrotnie Jakubik, który skompletował tym samym hat-tricka. Słowacja – Wielka Brytania 9:0.

Japonia – Łotwa 3:4 (2:1, 0:2, 1:0, 0:1)

Japończycy, dosyć niespodziewanie, bardzo udanie rozpoczęli mecz z Łotwą. Po bramkach Hitosako i Suzuki’ego wyszli na prowadzenie 2:0. Rywale obudzili się dopiero pod koniec pierwszej tercji. Bramka Aploksa, zdobyta podczas gry w przewadze, dała Łotyszom kontakt. Po 20 minutach przegrywali oni jednak z Japonią 1:2. Na dobre odbudowali się podczas drugiej tercji, w której bramki zdobywali zarówno grając w przewadze, jak i w osłabieniu. Po wyjściu na prowadzenie, niewiele wskazywało, aby coś mogło im w tym meczu jeszcze zagrozić. Mimo to Japończycy walczyli do końca, a Deguchi zdołał strzelić bramkę, dającą remis. Po 60 minutach gry było zatem 3:3, a do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Ta zakończyła się bardzo szybko. Już w 18. sekundzie jej trwania Mezulis trafił na 4:3 i zakończył spotkanie.

Kazachstan – Chiny 22:0 (9:0, 6:0, 7:0)

To był prawdziwy pogrom! Gospodarze nie mieli dla Chińczyków ani trochę litości i w swoim pierwszym meczu zwyciężyli… 22:0! Komentarz do tego spotkania – chyba zbędny. Wyszli, zagrali, zwyciężyli. Warto zwrócić uwagę na wyczyn Artema Burdeleva, który pięciokrotnie wpisał się na listę strzelców i całego zespołu Kazachów – 102 strzały na bramkę rywali w jednym meczu – to nie zdarza się często.

TURNIEJ KOBIET

Kanada – Chiny 9:1 (3:0, 4:1, 2:0)

Na inaugurację turnieju hokeistek Kanadyjki dały prawdziwe show. Już podczas pierwszych 20 minut gry pokazały, że chcą w Kazachstanie wygrać nie tylko grupę, ale powalczyć również o złote medale Uniwersjady. W kolejnych częściach spotkania kontynuowały strzeleckie szaleństwo. Ostatecznie stanęło na 9:1. Wynik, który na pewno zagwarantuje im dobre wejście w zawody.

Kazachstan – Wielka Brytania 11:0 (4:0, 4:0, 3:0)

Hokeistki Kazachstanu poszły w ślady swoich reprezentacyjnych kolegów i na otwarcie pewnie zwyciężyły Brytyjki. Wynik może nie tak imponujący jak u panów, ale na rozmiary zwycięstwa chyba nikt nie narzeka. 11:0 to dobre wejście w turniej i solidna rozgrzewka przed kolejnymi meczami, gdzie poprzeczka z pewnością pójdzie w górę.