Ałmaty 2017 – Narciarstwo dowolne: Medalowe żniwo Chińczyków

W Ałmatach do programu Zimowej Uniwersjady powróciły skoki akrobatyczne. Po ośmiu latach przerwy ponownie to Chińczycy mogli się cieszyć z sukcesów w tej konkurencji na najważniejszej akademickiej imprezie sportowej na świecie. Choć nie zdominowali rywalizacji aż tak jak w 2009 roku w Harbinie, to i tak na podium stanęło aż troje reprezentantów Państwa Środka.

Wśród pań złoto wywalczyła 22-letnia Zhu Yingying. Triumf nie przyszedł jej jednak łatwo. Przed skokami czterech najlepszych zawodniczek w Superfinale faworytką wydawała się być zawodniczka gospodarzy, Zhanbota Aldabergenowa. Kazaszka dominowała w obu próbach kwalifikacyjnych, a także w finale. W najważniejszym momencie nie potrafiła jednak zbliżyć się do swoich wcześniejszych skoków i ostatecznie wylądowała na trzecim miejscu, przegrywając także ze swoją rodaczką, Zhibek Arapbajewą.

Wyniki Superfinału kobiet:

Kraj Wynik
1. Zhu Yingying  CHN 64.09
2. Zhibek Arapbajewa  KAZ 60.84
3. Zhanbota Aldabergenowa  KAZ 60.48
4. Wera Liaszkiewicz  BLR 50.96

Z kolei w zmaganiach mężczyzn po kwalifikacjach najmocniejszy wydawał się być Artsiom Baszlakow. Siódmy zawodnik mistrzostw świata juniorów w 2015 roku otrzymywał od sędziów najlepsze noty w obu skokach pierwszej części rywalizacji. Gdy na dobre rozpoczęła się walka o medale, do głosu doszli jednak Chińczycy. W Superfinale złoto sprzed nosa zgarnął Baszlakowowi Li Zhonglin. Uzyskał on wynik 97.99, lepszy o ponad siedem punktów od rezultatu Białorusina. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Guo Ziming.

Wyniki Superfinału mężczyzn: 
Kraj Wynik
1. Li Zhonglin  CHN 97.99
2. Artsiom Baszlakow  BLR 90.94
3. Guo Ziming  CHN 86.31
4. Shi Haitao  CHN 85.68
5. Maksym Truszkin  RUS 73.08
6. Radmir Garejew  RUS 33.93

Zawodników startujących w skokach akrobatycznych podczas Uniwersjady w Ałmatach czeka jeszcze rywalizacja o podium w mikstach. Odbędzie się ona już jutro i weźmie w niej udział sześć ekip: dwie chińskie, dwie kazachskie, rosyjska i białoruska.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password