Ałmaty 2017: Pożegnania i powitania

Uroczyste otwarcie Uniwersjady jutro wieczorem, jednak polscy sportowcy – studenci mają za sobą dwa pracowite dni. Najpierw w Warszawie odbyła się ceremonia ślubowania i pożegnania biało- czerwonej ekipy, a dzień później nasi reprezentanci zostali z honorami przywitani w wiosce studenckiej w Ałma Acie.

27 stycznia w Domu Polonii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” uroczyście pożegnano polską kadrę uniwersjadową przed wylotem do kazachskiej Ałma Aty. Ostatecznie w skład naszej ekipy weszło 62 sportowców, którzy od najbliższego poniedziałku przystąpią do walki o medale. Ceremonia pożegnania była dobrą okazją do przypomnienia osiągnięć Biało-Czerwonych z poprzednich studenckich igrzysk oraz krótkiego przedstawienia obecnej reprezentacji. Na ile medali możemy liczyć tym razem? Sekretarz Generalny AZS Bartłomiej Korpak, ostrożnie ocenia nasze szanse, licząc, że z Kazachstanu Polacy wrócą z 3-6 medalami. To mniej niż w poprzednich latach, ale nasza ekipa poleciała do Azji w okrojonym składzie. Są w niej jednak sportowcy, którzy nie raz stali na uniwersjadowym podium. Największa gwiazda polskiej kadry to Adam Cieślar, który ma w dorobku cztery złote i jeden srebrny medal, a w Ałma Acie zapewne spróbuje podtrzymać tę imponującą passę. Dwa brązowe krążki w skokach narciarskich w zmaganiach studentów wywalczył Jakub Kot. To właśnie on – w asyście Cieślara – złożył w Warszawie ślubowanie w imieniu sportowców.

Powodzenia polskim zawodnikom życzyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz główni sponsorzy akademickiej reprezentacji: Polpharma i Dare2b. Gościem honorowym pożegnania był ambasador Kazachstanu w Polsce Ałtaj Abibułłajew, który podkreślał, że organizacja Uniwersjady w Ałma Acie to jedno z największych i najważniejszych przedsięwzięć w historii Kazachstanu. Zawodnikom życzył sukcesów i samych dobrych wspomnień, zapewniając jednocześnie, że organizatorzy imprezy dopełnią wszelkich starań, by pobyt w Kazachstanie był udany.

O tym, że nie były to słowa rzucane na wiatr, można się było bardzo szybko przekonać. Już na lotnisku w Ałma Acie Polacy zostali miło powitani przez dużą grupę wolontariuszy. Wolontariusze w jasnozielonych kurtkach są w Ałma Acie dosłownie wszędzie, zawsze uśmiechnięci i chętni do pomocy, od początku budują dobrą atmosferę. Ogromna i nowoczesna wioska akademicka o wielkości ponad 21 hektarów także robi wrażenie i – co ważne – nie tylko wizualne. Nie udało mi się tu spotkać nikogo, kto by narzekał na warunki zakwaterowania.

Rozmach w organizacji imprezy widać w Ałma Acie na każdym kroku. Z pompą zorganizowano także ceremonię powitania sportowców w wiosce, która odbyła się po południu 28 stycznia. Razem z polską ekipą witano także reprezentacje ze Szwajcarii, Francji, Austrii, Węgier, Niemiec, Słowenii i Mongolii. Po przemarszu każdej z ekip na centralny plac, sportowców pozdrowił mer wioski, Serik Sapijew. Na scenie zaprezentowały się miejscowe tancerki oraz zespół wykonujący muzykę ludową. Kulminacyjnym momentem było wciągnięcie na maszty flag narodowych wszystkich krajów, uczestniczących w ceremonii powitania. Flagi powędrowały w górę przy dźwiękach studenckiego hymnu „Gaudeamus igitur” – a wokół panowała podniosła, ale radosna atmosfera. Na zakończenie nie mogło natomiast zabraknąć pamiątkowych zdjęć z oficjalną maskotką Uniwersjady – sympatycznym sokołem Sunkarem.

Kolejna uroczystość – jeszcze większa – odbędzie się już jutro. W położonej tuż obok wioski Arenie Ałmaty organizatorzy zapewne szykują kolejne wielkie widowisko, choć nikt nie chce zdradzić szczegółów. Już dziś jednak wszystko było dopięte na ostatni guzik i zrobione z rozmachem, dlatego aż strach pomyśleć, co tu się będzie działo w niedzielny wieczór.

Z Ałma Aty, Inga Świetlicka

Inga Świetlicka940 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password