Ałmaty 2017: Przedstawiamy reprezentację Polski (2)

Zakończyła się już ceremonia otwarcia Zimowej Uniwersjady w Ałmatach. Polską flagę na stadion wniósł dumnie Jakub Kot. Oznacza to, że czas na przedstawienie tych, spośród naszych reprezentantów, o których nie napisaliśmy wczoraj.

Narciarstwo dowolne
W programie narciarstwa dowolnego na Uniwersjadzie znalazły się 4 konkurencje: skoki akrobatyczne, jazda po muldach, jazda po muldach podwójnych i ski-cross. W tej ostatniej konkurencji wystartują zawodnicy AZS Zakopane Michał i Jakub Kłusakowie. Nasi zawodnicy specjalizują się głównie w narciarstwie alpejskim i ich start w ski-crossie będzie tylko dodatkowymi zawodami.

Zmagania w ski-crossie odbędą się 6 i 7 lutego w Shymbulak. Pierwszego dnia rozegrane zostaną eliminacje, a drugiego dnia odbędą się finały.

Snowboard
Polska kadra snowboardowa jest bardzo liczna. Największe szanse na medal wypatrujemy w slalomie równoległym i slalomie gigancie równoległym. Na poprzedniej Uniwersjadzie w ćwierćfinale tej drugiej konkurencji odpadły Weronika Biela, Aleksandra Król i Karolina Sztokfisz. Te snowboardzistki wystartuje także w Ałmatach. Ostatnio bardzo dobrze prezentuje się Aleksandra Król, która w Pucharze Świata w Cortina d’Ampezzo zajęła 4. miejsce. Wczoraj podczas zawodów pucharowych w Rogli nasza zawodniczka uplasowała się na 15. miejscu. Liczymy nawet na lepszy wynik niż ten osiągnięty 4 lata temu na Uniwersjadzie w Turcji, gdzie Król uplasowała się tuż za podium.

Ten sezon jest udany także dla Weroniki Bieli. Polka wygrała zawody Pucharu Świata w austriackim Gerlitzen i zajęła 14. miejsce podczas Pucharu Świata w Carezzie. Jej najlepszym wynikiem w Pucharze Świata jest 4. lokata wywalczona w marcu 2015 roku w Winterbergu. Dobrze radzi sobie także Karolina Sztokfisz, która nie ma dużych sukcesów na szczeblu Pucharu Świata, ale w tym sezonie wygrywała już zawody rangi FIS Race.

Liczymy także na dobre starty naszych panów. Oskar Kwiatkowski ostatnio zbliża się do czołowej „20” pucharu świata. Ma on też na koncie miejsca w czołowej „10” pucharu Europy, jednak na podium stał tylko w zawodach juniorskich. Bez sukcesów w zawodach pucharu świata startują również Tomasz Kowalczyk, Michał Nowaczyk i Oskar Bom (nie startował w pucharze świata, ale na Uniwersjadzie 2 lata temu był 14.). Oni podobnie jak reszta reprezentacji startującej w slalomie równoległym i slalomie gigancie równoległym liczą na jak najlepszy wynik.

Później do rywalizacji przystąpią zawodniczki i zawodnicy w crossie. Wśród kobiet nasz kraj reprezentować będzie Dominika Wolska, która ma na swoim koncie dobre rezultaty w zawodach FIS Race i Junior Race. Dawid Wal jeszcze nigdy nie uplasował się w czołowej „50” zawodów pucharu świata, ale był już w pierwszej „10” pucharu Europy i na podium zawodów FIS Race. Drugim z naszych zawodników jest Piotr Bodziony, który po zajęciu 30. miejsca na ostatniej Uniwersjadzie słabo prezentował się w pucharze Europy. W snowboardcrossie nasi zawodnicy postarają się sprawić miłą niespodziankę.

Na koniec rozegrane zostaną slopestyle i Big Air w których wystartuje Katarzyna Rusin. Snowboardzistka studiująca w Barcelonie ma na swoim koncie wygraną w zawodach Pucharu Świata w slopestyle, ale miało miejsce w 2011 roku. Później Katarzyna Rusin odnosiła dobre wyniki w zawodach niższej rangi. Na ostatniej Uniwersjadzie zajęła 6. miejsce, ale wówczas startowała w halfpipie, który nie znalazł się w programie Uniwersjady w Ałmatach.

Łyżwiarstwo szybkie
Panczeny powracają do programu Zimowej Uniwersjady po czterech latach. W 2013 roku podczas rywalizacji w Trydencie (Włochy) na podium stawali znani obecnie z seniorskiej reprezentacji Jan Szymański – 2 złota (1500 i 5000m) i srebro (1000m), a także Natalia Czerwonka – srebro (1500m). Zawodnicy będą startować  na położonym w niezwykle malowniczym miejscu, otwartym obiekcie Medeu, który może pomieścić ponad 8000 tysięcy widzów. Podobnie jak na przyszłorocznych igrzyskach w Pjongczang, także i tu do zdobycia będzie 12 kompletów medali, łącznie z wyścigami masowymi, które są już konkurencjami olimpijskimi. W Kazachstanie zobaczymy dziewięcioosobową reprezentację naszych panczenistów. Wśród nich, m.in. mające już za sobą debiut w zawodach PŚ: Urszula Włodarczyk, Andżelika Wójcik czy Andżelika Fudalej. Wystartuje, także Marcin Bachanek, który do Azji poleci prosto z zawodów PŚ w Berlinie. Większość Polaków może pochwalić się dużymi sukcesami na arenie międzynarodowej w zawodach juniorów. We wtorek pierwsza walka o medale, gdy na torze zaprezentują się panowie na 5000m oraz kobiety na 1500m. Szczegółowy plan TUTAJ.

Short track
Jeśli chodzi o łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim, śmiało powiedzieć można, że tegoroczna Uniwersjada wypada w niezwykle kiepskim dla zawodników terminie. Ci, którzy udają się do Kazachstanu nie będą mogli pojechać bowiem na aż dwa weekendy z Pucharem Świata, który na początku lutego przeniesie się najpierw do Drezna, a następnie do Mińska.

Jeśli dodamy, że w sezonie takich weekendów PŚ jest tylko sześć – od razu widać, że można mieć z tym spory dylemat. Mimo wszystko związek musiał podzielić „obowiązki” między zawodników. I trzeba przyznać, że na Uniwersjadę oddelegowani zostali naprawdę dobrzy zawodnicy.

Spośród szóstki naszych reprezentantów, jacy będą mogli pokazać się przed publicznością w Ałmatach, aż czwórka była powoływana w tym sezonie na zawody z cyklu Pucharu Świata. Doświadczenie z short trackiem na tak wysokim poziomie mają Michał Domański, Oliwia Gawlica czy Monika Grządkowska. Szczególną uwagę zwrócić można jednak na Magdalenę Warakomską, która w zawodach PŚ notowała wyjątkowo dobre przejazdy. Nie raz w rywalizacji na 500m udawało jej się docierać tam do ćwierćfinału i ocierać się o pierwszą „dziesiątkę”.

Do tej najbardziej doświadczonej czwórki, podczas zawodów w Kazachstanie, dołączą jeszcze Kasia Iwach i Sebastian Hydzik z Politechniki Opolskiej. Dla tych łyżwiarzy będzie to na dobrą sprawę pierwsza okazja do pokazania się przed szeroką (światową publicznością). Od razu zadanie niełatwe. Polacy staną w szranki ze światową młodzieżą, która już nie raz zachwycała nas podczas Pucharów Świata. Ochotę na medale mieć będą przede wszystkim Rosjanie i Koreańczycy. Czy biało-czerwoni zdołają pokrzyżować im plany? Tego dowiemy się już niebawem. Szczegółowy terminarz rywalizacji w short tracku znajdziecie TUTAJ.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password