Ałmaty 2017: Snowboard nowym polskim sportem narodowym?

Za nami dwa niesamowite dni na Uniwersjadzie, podczas których polscy snowboardziści rozbili bank! W dwóch rozegranych konkurencjach – slalomie gigancie równoległym i slalomie równoległym – Biało-Czerwoni zdobyli pięć medali! Mistrzyniami Uniwersjady zostały Aleksandra Król i Weronika Biela.

To najlepszy występ Polaków w snowboardzie w historii Zimowych Uniwersjad. Dotychczas najmilsze wspomnienia mieliśmy z imprezy zorganizowanej w Zakopanem w 2001 roku, kiedy to nasi snowboardziści wywalczyli trzy medale (w tym złoto Blanki Isielonis). W Ałmatach ten wynik pobiliśmy niemal dwukrotnie, a to przecież to wcale nie musi być koniec – do rozegrania zostały jeszcze zmagania w snowboardcrossie, slopestyle’u i Big Air. Tym samym już na początku wypełniliśmy ostrożne zapowiedzi, jakoby z Kazachstanu polska reprezentacja miała wrócić z 3-6 medalami.

Podium slalomu giganta równoległego, 30.01.2017. Na najwyższym stopniu Aleksandra Król, na najniższym Karolina Sztokfisz

Poniedziałkową rywalizację w slalomie równoległym w pięknym stylu wygrała Aleksandra Król. Polka w walce o złoto pozbierała się po nieudanym pierwszym przejeździe i w decydującej próbie pokonała reprezentantkę Ukrainy Annamari Danchę. Dla mnie to był już trzeci i zarazem ostatni występ na Uniwersjadzie, bardzo się cieszę, że na koniec udało się wywalczyć medal i to złoty – mówiła na konferencji prasowej po zwycięstwie. – Jestem też dumna z wyników całej polskiej ekipy, to był dla nas świetny dzień i mam nadzieję, że jutro będzie równie dobrze. Polka opowiedziała także o planach sportowych na najbliższe lata: Teraz główną imprezą sportową, do której się przygotowuję są igrzyska olimpijskie w Pjongczang. Chciałabym na nich wypaść dużo lepiej niż w debiucie w Soczi. Zapytana o wrażenia z pobytu w Ałmatach, pochwaliła organizatorów imprezy: W Kazachstanie jestem pierwszy raz, ale bardzo mi się tutaj podoba. Zawody zostały świetnie zorganizowane.

Na trzecim stopniu podium w zmaganiach w slalomie równoległym kobiet stanęła Karolina Sztokfisz, która w bratobójczym (siostrzanym?) pojedynku pokonała Weronikę Bielę. Również w zmaganiach mężczyzn otarliśmy się o podium – w walce o brąz Michał Nowaczyk minimalnie przegrał z Ukraińcem Oleksandrem Bielińskim.

Flagi podczas dekoracji medalistek slalomu giganta równoległego, 30.01.2017

W niedzielę natomiast było jeszcze lepiej. Choć złota medalistka z poprzedniego dnia nie powtórzyła sukcesu i odpadła z rywalizacji w ¼, godnie zastąpiła ją Weronika Biela. Polka w finale slalomu równoległego pokonała Amerykankę Maggie Carrigan, a drugi brązowy medal w Ałmatach zdobyła Karolina Sztokfisz. Kolekcję medalową uzupełnił Oskar Kwiatkowski, który w walce o złoto nie dał rady pokonać podwójnego mistrza studenckich igrzysk, Rosjanina Bogdana Bogdanowa.

Ceremonie medalowe na Uniwersjadzie odbywają się w najbardziej rozrywkowym punkcie w centrum miasta – tuż obok Pałacu Republiki, czyli największej tutejszej sali koncertowej. Na specjalnie przygotowanej scenie na długo przed wręczeniem medali można posłuchać występów lokalnych artystów, codziennie prowadzone są także różne zabawy dla publiczności. Na placu przed sceną wybudowano specjalny pawilon, w którym prezentuje się gospodarz kolejnej Zimowej Uniwersjady w 2019 roku, czyli rosyjski Krasnojarsk. W namiocie można skosztować lokalnych produktów i herbat, zakupić syberyjskie specyfiki gwarantujące długowieczność i urodę oraz spróbować swoich sił w strzelaniu do biathlonowych tarcz z laserowego karabinka.

Ceremonie wręczenia medali mimo chłodu i nie najlepszej pogody przyciągają tłumy. Ludzie dobrze się bawią, reagują żywiołowo, oklaskując kolejnych triumfatorów, oraz podśpiewując i tańcząc w rytm oficjalnego hymnu imprezy, który jest muzycznym przerywnikiem między kolejnymi dekoracjami. Tylko czasami w podtrzymaniu ogólnego entuzjazmu pomagają wszechobecni wolontariusze. Biało-Czerwoni stawali na podium już pięciokrotnie, a dwa razy dla naszych zawodniczek zagrano „Gaudeamus”. Mamy nadzieję, że ta świetna passa zostanie podtrzymana w kolejnych dniach, a do snowboardzistów dołączą zawodnicy z innych dyscyplin.

Z Ałmat, Inga Świetlicka

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password